2005. június. 08. 08:58 Utolsó frissítés: 2005. június. 08. 09:03 Itthon

Nálunk fizetnek a legtöbbet a mobilos vezetők

Magyarországon lehet a legnagyobb büntetést fizetni azért, ha valakit mobiltelefonáláson kapnak vezetés közben – derül ki az ARBÖ osztrák autós szervezet által készített összehasonlító tanulmányból.

Átszámítva nálunk akár 120 euróra is büntethető a telefonáló sofőr, míg Spanyolországban 91 euró a felső határ - írja a Világgazdaság. A ranglista végén Csehország foglal helyet, ahol 32 euróra rúghat a bírság. Az Egyesült Királyságban, ahol csak az idén tiltották meg a vezetés közbeni mobiltelefonálást, 45 eurónak megfelelő öszszeget kell fizetni a rendőrnek.

A közlekedési kihágásokért kiszabott büntetéseket összehasonlító tanulmány szerint a többi szabálytalanság esetében is óriásiak a különbségek az egyes országok tarifái között - tette hozzá a lap.

Amennyiben a véralkoholszint meghaladja az – országonként eltérő – megengedett szintet, Svédországban mindössze 30, Olaszországban azonban akár 1128 euróra is büntethetik a vétkest. Franciaországban, Svájcban és Dániában is igen magas, 750, 730, illetve 540 az ittas vezetésért kiszabható minimumbírság.

A gyorshajtást Csehországban és Horvátországban lehet megúszni a legolcsóbban. Itt 15 eurónál kezdődik a büntetés, szemben a svéd 90 vagy a svájci 125 eurós minimálisan kiszabható büntetéssel. Magyarországon akár 60 ezer forint, azaz 240 euró is kiszabható a sebességtúllépésért, de a BRFK adatai szerint átlag 30 ezer forintos büntetést szabnak ki.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.