2005. június. 04. 11:10 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 04. 11:12 Itthon

Legalább egy év munkaviszony kell a munkanélküli járadékhoz

A foglalkoztatási törvénynek a parlament előtt lévő módosítása szerint az ősztől már csak az lesz jogosult a munkanélküli, új nevén álláskeresési járadékra aki az előző négy évből legalább egy évnyi munkaviszonyt igazol.

A jelenleg érvényes szabályok szerint már 200 napnyi munkaviszony alapján is igénybe vehető a járadék. A számítási mód szerint öt nap munkaviszonnyal szerezhető egy napnyi járadékos idő. A 200 nap munkaviszony tehát 40 napnyi járadékra ad jogosultságot.

Az új szabályok szerint a járadékos időszak első három hónapjában a korábbiaknál lényegesen magasabb lehet a járadék. A jövőben a 200 nap és az egy év közötti munkaviszonyt igazolók egy szerényebb összegű, a minimálbér 40 százalékát jelentő juttatásra, az úgynevezett álláskeresési segélyre lesznek jogosultak. Igaz, ezt nem 40 és 72 nap közötti időszakra, hanem három hónapig adható majd.

Ez összegében jóval kevesebb, mint az egy évnyi munkaviszony elérése után igényelhető, a minimálbér 120 százalékáig adható álláskeresési járadék. Ezt a korábbi átlagkereset 60 százalékát kitevő, legfeljebb a minimálbér 120 százalékát jelentő összeget kapják majd az álláskeresésben partnerséget vállaló munkanélküliek legfeljebb három hónapig.

Ha nem sikerül elhelyezkedni a munkavállalónak, már egységesen a minimálbér 60 százalékát jelentő álláskeresési járadékot veheti igénybe, további legfeljebb fél évig. A tervezett változások szerint amennyiben az álláskeresési járadék folyósításának időszaka alatt a munkanélküli akár négyórás munkaidőben helyezkedik el, igényt tarthat a számára jóváhagyott további járadék felének egyösszegű kifizetésére.

A legfeljebb három hónapos magasabb összegű, az ezt követő fél éves alacsonyabb összegű járadékos időszak együttesen a jelenlegi, legfeljebb háromnegyed éves járadékos idővel egyenlő. A legfeljebb szó itt azt jelenti, hogy a háromnegyed éves járadékos időszak a leghosszabb juttatási idő. A járadékos időt jelenleg és a jövőben is az öt nap munkaviszony, egy nap járadékos idő arány alapján számítják ki. Aki tehát kevesebb munkaviszonyt igazol, kevesebb járadékos időt vehet igénybe.

A változások szerinti, a minimálbér 120 százalékát jelentő plafont már csak 114.000 forintos fizetéssel érik el. Azok számára akik kikerülnek a járadékos időből, de még nem helyezkedtek el, a minimálbér 40 százalékának megfelelő álláskeresési segélyt fizetnek majd. Ezt három hónapig vehetik igénybe a munkanélküliek, az 50 év felettiek fél évig.

Az új szisztéma finanszírozása a becslések szerint körülbelül 4 milliárd forinttal kerül majd többe a Munkaerőpiaci Alapnak.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.