2005. május. 26. 16:17 HVG Utolsó frissítés: 2005. május. 26. 16:23 Itthon

Szijjártó megsértette Gyurcsány személyiségi jogait

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jogerősen személyiségi jogi pert nyert Szijjártó Péter fideszes országgyűlési képviselő ellen a Fővárosi Ítélőtáblán csütörtökön.

Másodfokon helybenhagyták és jogerőre emelték a Fővárosi Bíróság februárban kihirdetett első fokú határozatát - mondta Mohácsy Zsuzsanna, az ítélőtábla sajtószóvivője. A februárban kihirdetett elsőfokú ítélet szerint az ellenzéki politikus valós tények hamis színben feltüntetésével sértette meg másfél évvel ezelőtt Gyurcsány Ferenc, akkor még sportminiszter jó hírnevét.

Az eljárás adatai szerint Szijjártó Péter 2004. január 28-án tartott sajtótájékoztatóján azokat a valós tényeket, hogy Gyurcsány Ferenc az Altus Rt.-n keresztül 2002 júniusáig érdekeltnek volt tekinthető a Perfekt Rt.-ben, illetve, hogy ez utóbbi cég 2003-ban több állami megrendelést is elnyert, úgy állította be, mintha a megrendelések elnyerése és a felperes közmegbízatása között összefüggés állna fenn.

Az elsőfokú ítélet szóbeli indoklása szerint Szijjártó Péter nem tudott magyarázatot adni arra, hogy ha tisztában volt az érdekeltségek megszűnésével, akkor miért kötötte azokat mégis Gyurcsány Ferenc személyéhez. A perbeli sajtótájékoztatón a fideszes honatya arról beszélt, hogy nem csökken Gyurcsány Ferenc egykori érdekeltségi körébe tartozó cégek étvágya, s hogy a Perfekt Rt. állami megrendeléseket kapott 2003-ban. Majd azzal összegezte mondanivalóját: a Fidesz mindent meg fog tenni, hogy beszámoljon a Gyurcsány Ferenchez hasonló "üvegzsebesek" akcióiról.

Ezzel kapcsolatban az első fokon eljárt bíró azt hangsúlyozta: a jogsértés nem csak egyenes tényállításokkal valósulhat meg, hanem - mint ebben az esetben is történt - célzással, utalással. A bíróság az alperest eltiltotta a további jogsértéstől, és kötelezte, hogy az ítélet rendelkező részét kommentár nélkül tegye közzé.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.