Államfőválasztás: alkotmánybírósághoz fordulna az MDF
A Magyar Demokrata Fórum az Országgyűlés Alkotmányügyi Bizottsága útján azt javasolja, hogy az Alkotmánybíróság értelmezze a köztársaságielnök-választás szabályait - közölte Dávid Ibolya, a párt elnöke.
A pártelnök szerint az MDF három kérdésben is fontosnak tartja az Alkotmány értelmezését. "Az Alkotmány 29/E. paragrafusa alapján a köztársasági elnök átmeneti akadályoztatásán, illetve megbízatásának idő előtti megszűnésén kívüli esetekben a köztársasági elnök általános helyettesítésére jogosult-e az Országgyűlés elnöke?" - szól az első kérdés. Az alkotmány említett rendelkezése szerint ugyanis csak ebben a két, rendkívüli esetben kerülhet sor a köztársasági elnök helyettesítésére a házelnök által.
A párt arra is választ vár az Alkotmánybíróságtól, hogy mi a követendő eljárás, ha az Országgyűlés nem tud érvényesen köztársasági elnököt választani a harmadik fordulóban sem. Az alkotmány nem mondja meg, hogy mennyi időn belül és milyen terjedelemben kell új választást tartani, vagy a korábbit megismételni, de önmagában azt sem mondja ki, hogy új választást kell tartani.
Az MDF szeretné megtudni, hogy a választás harmadik fordulója esetén mit jelent az alkotmány azon kitétele, hogy: "megválasztott köztársasági elnök az, aki - tekintet nélkül a szavazásban részt vevők számára - a szavazatok többségét elnyerte".
A párt szerint nem világos, hogy miként kell értelmezni ebben az esetben a határozatképességet, egyáltalán szükség van-e határozatképességre.