Magas a koponya- és agysérülésben elhunytak száma
"Hazánkban az évi 2000 súlyos koponya- és agysérült 40 százaléka életét veszti, Nyugat-Európában ez az arány 15-20 százalék" - mondta Dóczi Tamás, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Idegsebészeti Klinikájának vezetője.
Magyarországon évente kétszer annyian halnak meg koponya- és agysérülések következtében, mint Európa fejlettebb államaiban. Dóczi Tamás professzor annak kapcsán beszélt erről, hogy csütörtöktől Pécs ad otthont a III. Pannon Szimpozium elnevezésű, a központi idegrendszer sérüléseivel foglalkozó nemzetközi tanácskozásnak.
A riasztó magyarországi adatok hátterében ellátás-szervezési és anyagi problémák, a nemzetközi ellátási irányelvek elterjedésének hiánya áll. Nincsenek kijelölve azok az egészségügyi centrumok, ahol az ilyen sérülést szenvedett betegeket a megfelelő szakemberekkel, technikai eszközökkel véglegesen el tudnák látni - hangsúlyozta a professzor. "Most az a gyakorlat, hogy a betegek jó része kis kórházakba kerül, ott parkolnak egy darabig, és nagy időveszteséggel jutnak szakszerű ellátáshoz" - mondta Dóczi.
Nincs elég akut rehabilitációs hely, ahol a betegeket el tudnák helyezni, kevés az intenzív osztály, emellett infrastrukturális hiányosságok miatt nincs mód a mentőhelikopteres szolgálat éjszakai működtetésére sem. A professzor egy 2002-ben készült vizsgálat adataira hivatkozva példaként hozta fel, hogy Magyarországon elegendő CT-készülék áll rendelkezésre, mégis, a koponya- és agysérültek jelentős része csak a sérülést követő 16-32 óra múlva jut el a CT-vizsgálatig. Sok esetben hasonló idő telik el a sérülés és a végleges ellátásra történő felvétel között is.
A Magyar Neurotraumatológiai Társaság, az Idegsebészeti Kollégium, valamint a PTE Idegsebészeti Klinika már három évvel ezelőtt elkészítette megoldási javaslatait, amelyeket benyújtott az egészségügyi minisztériumhoz. A professzor reményét fejezte ki, hogy előbb-utóbb lépések történnek a helyzet rendezése érdekében.