2005. április. 27. 08:15 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 27. 08:21 Itthon

Alkotmányossági aggályok a pénznyerő automaták körül

Az Alkotmánybíróság április elején egy bírósági megkeresés nyomán megsemmisítette a szerencsejáték törvény általános játékfeltételeket szabályozó egyes kitételeit.

Az Alkotmánybíróság azt követően döntött az általános játékfeltételeket szabályozó paragrafus megsemmisítéséről, hogy egy 2003-as konkrét ügy kapcsán egy játékszervező a bíróság előtt megkérdőjelezte, hogy a szerencsejáték törvényben szereplő - és így tevékenységét alapvetően befolyásoló - általános játékfeltételeket (ájf) szabályozó paragrafus összeegyeztethető-e az alkotmánnyal.

Az eljáró bíróság ezt követően megkereste az Alkotmánybíróságot, amely április elején hirdetett ítéletet az ügyben és hatályon kívül helyezte a szerencsejáték törvény azon paragrafusát, amely felhatalmazza a Szerencsejáték Felügyelet (SZF) elnökét az általános játékfeltételek kibocsátására.

Mivel az Alkotmánybíróság a felhatalmazó rendelkezést alkotmányellenesnek nyilvánította, az alapján meghozott normaszöveg, azaz az általános játékfeltételek szabályozása is alkotmányellenessé vált.

A jogbiztonság megőrzése érdekében az Alkotmánybíróság az általános játékfeltételeket szabályozó paragrafust a szerencsejáték törvényben 2005 szeptember 30-i hatállyal semmisítette meg. Eddig az időpontig kell jogszabályba foglalni a törvényalkotóknak az általános játékfeltételeket szabályozó kitételeket.

Molnár Krisztián, a Szerencsejáték Felügyelet jogi osztályának vezetője az alkotmánybírósági határozattal kapcsolatban azt mondta: az Alkotmánybíróság határozata konkrétan a pénznyerő automaták üzemeltetésére vonatkozik. A határozat a pénznyerő automaták üzemeltetőinek tevékenységét jelenleg nem befolyásolja érdemben, mert a Szerencsejáték Felügyelet szeptember 30-ig jogszerűen alkalmazza az általános játékfeltételekben rögzített előírásokat.

Az említett perben érintett nyerőgép-üzeméltető megfogalmazta azt a véleményt is, hogy a Szerencsejáték Felügyelet túlterjeszkedett hatáskörén az általános játékfeltételek megalkotásakor.

Ezt a felügyelet jogi osztályának vezetője cáfolta, mondván: az SZF az ájf megalkotásakor a törvény által biztosított lehetőséggel élve, annak felhatalmazása alapján alkotta meg a részlet szabályokat.

Tilk Péter, a Pécsi Tudományegyetem Alkotmányjogi Tanszékének munkatársa szerint a Szerencsejáték Felügyelet alkotmányellenes felhatalmazás alapján alkotta meg a nyerőgépek üzemeltetését szabályozó általános játékfeltételek egy részét, egy utólagos normakontroll-kérelem alapján.

Erről azonban a Szerencsejáték Felügyelet nem tehet - véli a szakértő -, mert a törvényi szabályozás nem volt egyértelmű. A megsemmisített paragrafus formailag ütközött az alkotmányba, azaz az Alkotmánybíróság álláspontja szerint az általános játékfeltételek szabályozását jogszabályi keretek között kell rögzíteni.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.