Brit kaszinószabadság
"Ez a törvény nem annyira új kaszinókról, mint inkább új óvintézkedésekről szól" - így próbálta visszaverni a...
"Ez a törvény nem annyira új kaszinókról, mint inkább új óvintézkedésekről szól" - így próbálta visszaverni a bírálatokat a brit kulturális miniszter, miután kormánya múlt kedden közzétette a szerencsejáték-törvény módosításának tervezetét. Tessa Jowell a változások szükségessége mellett érvelve egyebek közt hangoztatta: a világ gyökeresen megváltozott azóta, hogy a ma még érvényben lévő régi jogszabály csaknem tíz évvel az első személyi számítógépek megjelenése előtt, 1968-ban életbe lépett.
A hároméves munkával kidolgozott 203 oldalas javaslatot valószínűleg még ebben a hónapban benyújtják a parlamentnek, szavazni azonban alighanem csak a következő, novemberben kezdődő ülésszak alatt fognak róla a képviselők. Ha igent mondanának rá, akkor Nagy-Britanniában most először szabályozná törvény például az internetes szerencsejátékokat, mintegy hatezer helyről - például gyorséttermekből, taxiállomásokról - kitiltanák a játékautomatákat, és új, az ágazatot eddig felügyelő testületnél nagyobb engedélyező-ellenőrző hatáskörrel rendelkező Szerencsejáték-bizottságot alakítanának.
A módosítások többsége ugyanakkor inkább enyhítené a most még igencsak szigorú szabályokat. Megszűnne például az az előírás, amely szerint csak az erre kijelölt helyeken nyílhatnak kaszinók, nem korlátoznák az ilyen létesítmények számát, és az eddigiektől eltérően nem kellene 24 órával korábban bejelentkezniük a játszani vágyó vendégeknek. Nagy-Britanniában, ahol 1961-ig illegálisak voltak a kaszinók, most megjelenhetnének a hatalmas, éjjel-nappal nyitva tartó, Las Vegas-i stílusú szórakoztatókomplexumok, amelyekben nem maximálnák a nyereményeket, a "félkarú rablók" akár egymillió fontos fődíjjal is csábíthatnának, és hotelek, konferencia-központok is a vendégek rendelkezésére állnának. Az ilyen, legalább ötezer négyzetméter alapterületű úgynevezett regionális kaszinókból a londoni kormány várakozásai szerint legfeljebb 40 jönne létre az országban, míg a kisebb játékbarlangokban a tétek is kisebbek lennének.
A Reuters brit hírügynökség jelentése szerint a világ nagy kaszinóvállalkozásai - miután már korábban megvetették lábukat Nagy-Britanniában (HVG, 2004. január 3.) - készek mintegy 5 milliárd fontot befektetni a szigetországban, ha életbe lép az új törvény. Az országszerte 660 fogadóirodát és 41 kaszinót üzemeltető Stanley Leisure brit vállalatcsoport például 125 millió fontért készül szerencsejáték-komplexumot építeni a leedsi labdarúgó-stadion mellett, az amerikai Caesars Entertainment társaság a brit Quintain Estates ingatlanbefektetési céggel összefogva a londoni Wembley arénánál akar 600 millió dollárért 400 szobás hotel- és szórakoztató-központot létesíteni, a másik egyesült államokbeli óriás, az MGM Mirage pedig arra számít, hogy 2010-re már bevételeinek egytizede Nagy-Britanniából származik majd.
Az új törvénytervezetet ellenző toryk és egyházi, illetve társadalmi szervezetek egyik kifogása éppen az, hogy szerintük a jogszabály a legnagyobb külföldi társaságoknak kedvez. Túlzottnak tartják a liberalizálást is, egyebek közt arra hivatkozva, hogy a játékfüggő szenvedélybetegek jelenleg 300 ezresre becsült létszáma egyes előrejelzések szerint 2010-ig megkétszereződhet.