Késik a fogyatékkal élők pénzének átutalása
Előreláthatóan csak két hét múlva juthat az állami támogatásának első negyedévi részletéhez a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége. A szervezet elnöke tevékenységük ellehetetlenedésétől tart. A minisztérium szerint a szigorodó államháztartási szabályok késleltetik a kifizetést.
Szűcs Attila: Vak ember a megtalált kutyájával |
Erhartné Molnár Katalin, a szövetség főtitkára szerint nem szervezetük tehet a késésről, amelynek következményeképpen majd száz dolgozója nem jut béréhez, és már a kiképzés alatt álló vakvezető kutyáik sem kapnak ételt. A szervezet emiatt kénytelen volt banki kölcsönt felvenni, és 10–12 milliós köztartozást halmozott föl.
Horváth Péter, az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium fogyatékügyi főosztályvezetője elsősorban az idén szigorodó államháztartási szabályokkal magyarázza, hogy az országos hatáskörű fogyatékos – így a vakok és gyengénlátók mellett mozgáskorlátozottak, a szervátültetettek, a siketek és nagyothallók, valamint az értelmi fogyatékosok – szervezetei nem jutottak még a pénzükhöz.
A főosztályvezető a hvg.hu-nak elmondta, hogy az eljárás meghosszabbodott, például még az aláírás után is láttamoztatni kell a támogatási szerződést az államkincstárral. Horváth Péter szerint a vakok és gyengénlátók esetében az is növelte az átfutási időt, hogy a szövetség nem volt hajlandó APEH-igazolást beszerezni, és arra maga a minisztérium kényszerült.
Erhartné ezt kategorikusan cáfolta. Szerinte a szerződést azért kellett kétszer is megkötni, mert először a minisztériumtól nem az illetékes személy írta alá azt.
Tegnap végre megszületett a végleges kontraktus, és két héten belül a fogyatékos szervezetek hozzájuthatnak az első és a második negyedévi állami támogatásukhoz – jelentette ki a minisztérium főosztályvezetője. A pénzből természetesen közvetlenül az APEH-nek utalják az adótartozást.
A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének főtitkára szerint a fogyatékos ügyben kialakult viszonyokat jellemzi, hogy a szerződés április 10-ét jelöli meg az utalás napjának.
Erhartné szerint idén az is gondot jelent, hogy minden fejezeti kezelési kezelésű állami támogatásnak, így az övékének is a 10 százalékát az állami tartalékalapban kell tartani. A mostani szerződés tehát nem 205 millióról, hanem 20,5 millióval kevesebbről íródott.
A minisztérium képviselője szerint ez a korlátozás mindenkit egyaránt sújt, és a Pénzügyminisztérium dönt majd arról, mi történjék az így befagyasztott pénzekkel.
A támogatás ütemezésével kapcsolatban Horváth Péter azt is elmondta a hvg.hu-nak: a tárcát az általa kiadott rendelet csak arra kötelezi, hogy legkorábban március 15-én fizethet a támogatott szervezeteknek. Erre azonban a főosztályvezető rosszul emlékszik. Mert az idén március 3-án kiadott miniszteri rendelet szerint „az első utalásra legkésőbb az első negyedév utolsó hónapjában kerül sor”.
Vagyis legkésőbb március 31-én mindenképpen utalni kellett volna a fogyatékos szervezetek pénzét, az idénre megállapított 585 millió forint negyedét.