Egyre jönnek az önfeljelentő fűszívók
Több tucatra nőtt az önmagukat marihuána szívásáért feljelentők száma és számos ismert közéleti szereplő csatlakozott a mozgalomhoz. Eközben az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség néhány tagja ellendemonstrációt indított és felszólította az önfeljelentőket, hogy adják fel dealereiket is.
© MARABU
|
Szerdán délelőtt immár menetrendszerűen, az ország több rendőrkapitányságán jelentkeztek az önfeljelentő kenderszívók kisebb csoportjai.
A Teve utcai rendőr-főkapitányságon ma kilenc személy tett személyesen bejelentést, többek közt a Sickratman művésznéven ismertté lett Paizs Miklós és a Korai Öröm zenekar egyik tagja, Kilián Zoltán is. „Elindult a mozgalom, személyesen és levélben, és többször az egyesületet kihagyva adják be önfeljelentésüket a fogyasztók, tudomásunk van szegedi és győri akciókról is” - mondta Juhász Péter, a mozgalom egyik vezetője.
A március 23-án meghirdetett engedelmességi mozgalom hatására több száz új tag csatlakozott a Kendermag Egyesülethez, többek közt olyan ismert közéleti személyek mint Csiszár Jenő, Hajós András, Jancsó Miklós, Konrád György, Müller Péter Sziámi, Spitzer Gyöngyi Soma, Szőke András, Török Ferenc, Varga Zsuzsa, valamint az Anima Sound System együttes tagjai.
Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) felszólította a Kendermag Egyesület önfeljelentési akciójában részt vevőket, hogy jelentsék fel az általuk ismert kábítószer-kereskedőket is - mondta Rétvári Bence, az MKDSZ és a KDNP ifjúsági társszervezetének elnöke a főkapitányság székháza elé szervezett megmozdulásukon.
Az IKSZ a Kendermag Egyesület önfeljelentő akciójával párhuzamosan szervezte meg demonstrációját. A Teve utcai székháznál megjelent féltucatnyi ifjú kereszténydemokrata aktivista táblákkal hívta fel az önfeljelentő Kendermagosokat, ne reklámozzák a drogot, és jelentsék fel dílerüket is.
Az IKSZ felszólítására reagálva Juhász Péter, a Kendermag Egyesület elnökhelyettese, aki ugyancsak megjelent a rendőrség épülete előtt, kijelentette: a törvénynek a kereskedőket kellene üldöznie, és ha valóban az a cél, hogy a dílereket adják fel a fogyasztók, akkor annak az a módja, hogy "a fogyasztást vegyék ki" a büntető törvénykönyvből.
"Amíg a fogyasztót gyanúsítottként hallgatják ki a rendőrségen, addig neki nem kell válaszolnia a kérdésekre és nincs igazmondási kötelezettsége sem. Ha viszont dekriminalizálják a fogyasztót, azaz tanúként jelenik meg a hatóság előtt, válaszolnia kell a kérdésekre, és törvény bünteti a hamis tanúzását" - fejtette ki Juhász Péter.
Juhász szerint amíg nem történik meg a törvénymódosítás, nem várható el, hogy a fogyasztók feljelentsék azt, akitől a kábítószert vették, mert "senki nem spicli".