Drogkereső kutyákkal kutatnák át az iskolákat
Drogkereső kutyával akarja az iskoláktól távol tartani a kábítószereket a XI. kerület polgármestere. A TASZ jogvédő szervezet visszautasítja a kezdeményezést, szerintük ezzel nem a dealert, hanem a fogyasztókat érnék tetten és nagyban hátráltatnák az iskolai drogprevenciót is.
Molnár Gyula polgármester azt mondta, egyelőre az oktatási és az általános ombudsmannal keresnek megoldást a jogi aggályokra. "Az ötletünk az volt, hogy a kerület vesz egy drog kereső kutyát, a rendőrség kiképzi", ezzel a kutyával szúrópróbaszerűen ellenőrizzük az iskolákat - mondta a kerületi vezető.
"Pont ezt nem szeretném, hogy kriminalizáljuk ezeket a gyerekeket, azt szeretném, ha ez megelőzés lenne, és nem arról szólna, hogy megtaláljuk azokat a gyerekeket", akik már "nem csak veszélyeztetettek" – mondta Molnár.
A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet állásfoglalása szerint a drogkereső kutyák alkalmazása nem az iskolákban, hanem a bűnügyi helyszíneken, határátkelőkön alkalmazandó a sikeres nyomozás lebonyolítása érdekében. Dénes Balázs a TASZ vezetője szerint, ha a rendőrség kábítószert keres az oktatási intézetekben, nincs mérlegelési joga: amennyiben drogra bukkan, köteles büntetőeljárást indítani. A TASZ visszautasítja a kezdeményezés ötletét is, hangsúlyozva, ezzel kizárólag fogyasztókat érhet tetten a rendőrség (akik ráadásul gyakran 18. életévüket be nem töltött fiatalok), ahelyett hogy a terjesztőkre koncentrálna.
Hangoztatta, hogy a keresés során nem a gyerekeket ellenőrzik, hanem az oktatási intézményeket kutatják végig. Az elkövetőt nem keresi majd senki, csak azt mondjuk, hogy ebben az intézményben kábítószert találtunk - mondta az ötletgazda polgármester. Szerinte ez a kezdeményezés a prevenciót szolgálná, azt hogy nehezebben kerülhessen oktatási intézményekbe kábítószer. A polgármester szerint a megkérdezett szülők "gond nélkül" vállalnák a program bevezetését.
Dénes Balázs szerint ha az iskolák vezetése teret enged ilyen kezdeményezésnek, azzal sérül az intézmény és a diákság közti bizalmi viszony, mely hátráltatja a drog prevenciót. „A diákok sokszor könnyebben fordulnak pedagógushoz drog kérdésekben, mint a szüleikhez, amennyiben rendőri jelenlétet érzékelnek az iskolában, ez természetesen megszűnik” – figyelmeztet a TASZ vezetője.
A polgármester közölte: a személyiségi jogi és adatvédelmi aggályokról konzultáltak Lenkovics Barnabás általános-, és Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsmannal (miniszteri biztossal). Jelenleg az álláspontjukat megfontolva keresik a megoldást. "Ha a helyzet tiszta", akkor kezdjük el a programot - mondta.