Gyurcsány reformlázban ég
Adó-, igazgatási, oktatási, egészségügyi, valamint a szociális ellátás rendszerét érintő reformot kell végrehajtani - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) gazdasági évadnyitó konferenciáján.
Az elmúlt időszakban szavai szerint azért nem kezdődhettek meg a reformok, mert tartalmukról nem volt közmegegyezés. "2003 után csendes, sok apró fordulattal indultunk egy gazdaságpolitikai és társadalompolitikai irányváltás felé" – mondta Gyurcsány.
Szerinte ez lesz a 2006-os választások tétje. A miniszterelnök úgy véli a következő választáson két, önálló politikai alternatíva között dönthetnek majd az állampolgárok. Az egyik szociális piacgazdaságon alapuló, bátor reformpolitikát, míg a másik a 2001-2003 közötti időszakot konzerváló politikát kínál – mondta Gyurcsány Ferenc.
Gyurcsány Ferenc előadásában többször említést tett arról, hogy vissza kell állítani a munka és a vállalkozások becsületét, "rehabilitálni kell" a tőkét, a piacot. Hibának tartotta, hogy a közbeszéd középpontjában még mindig a támogatás áll.
Járhatatlannak nevezte azt az utat, amire az ország 2000 és 2001 között lépett, és elismerte, hogy a jelenlegi kormánykoalíció is folytatta ezt kormányzásának első másfél évében. Hozzátette: a populista politika ártalmas, "a politikai gügyögés oka a félelem", a félelem attól, hogy a reformpolitikához nem lehet elég támogatottságot szerezni.
A gazdaság pozitív elemei közül a kormányfő kiemelte a stabil, és jó szerkezetű növekedést. Ezzel szavai szerint finanszírozni lehet a felelősségteljesen megválasztott jövedelempolitikát.
Draskovics Tibor pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a kormány érdeke a gazdaság teljesítményének növelése, amelyet a vállalkozások működési feltételeinek javítása szolgál. A pénzügyminiszter lényegesnek nevezte a konvergencia kritériumok teljesítése érdekében tett előrelépéseket. További feladatnak nevezte a feketegazdaság szűkítését, az adórendszer átalakítását és a bürokrácia csökkentését.