Arat az újabb "ügynöklista"
Egy 219 nevet tartalmazó, állítólag a rendszerváltás idején készült "ügynöklista" jelent meg szombaton egy ingyenes internetes tárhelyen.
© CEU OSA |
A 17 lapból álló anyag valójában öt egymástól elkülönülő lista, amely rendszerváltás előtt az országos sajtó, a kulturális és a művészeti élet, a helyi lapkiadás területén dolgozókból, a pártok és politikai szervezetek és a történelmi egyházak képviselőinek köréből áll. A listákon összesen 219 név és a személyazonosság megállapításához szükséges adat (születési hely, év és anyja neve) szerepel.
Antall Péter, az egykori kormányfő fia – akinek apja megmutatta a listát – az MTI érdeklődésére vasárnap elmondta: újságíróktól már értesült arról, hogy milyen nevek szerepelnek a listán, és ezek alapján "van mindenképpen átfedés" ezen lista és aközött a lista között, amelyet Németh Miklós adott át Antall Józsefnek az 1990-es kormányváltás idején, és amelyet édesapja hazavitt.
Megjegyezte: bizonyos nevek viszont, amelyekre rákérdezett, nincsenek rajta a listán, "tehát én úgy látom, hogy ez szintén egy mazsolázott anyag".
Boross Péter volt miniszterelnök szerint nem valódi a lista. "A lista nem valódi" - jelentette ki a volt miniszterelnök a TV2 Napló című vasárnapi műsorában. Hozzátette: volt hat-nyolc ilyen lista, és 15 év távlatából a most nyilvánosságra hozott lista valódiságának "igazolása csak akkor volna lehetséges, hogyha címzés lenne rajta, pecsét, aláírás".
A politikus azt mondta: ezek hiányában "éppúgy fel vagyok háborodva ezen a listán, mint a többin, ami a rendszerváltozás, az új kormány megalakulása kezdeti időszakában vagy még azt megelőzően áramlott. (…) Kapásból tudnék mondani - természetesen nem mondok - három nevet, akivel kapcsolatban ez nem igaz".
© CEU OSA |
Az MSZP frakcióvezető-helyettese, Burány Sándor szerint azért, hogy minden kétség eloszoljon az ügynökökkel kapcsolatban, kell az MSZP törvényjavaslatát az Országgyűlésben támogatni és megszavazni, mert "csak a teljes igazság igazíthat el bennünket véglegesen a volt III-as főcsoportfőnökség tevékenységével kapcsolatban".
A politikus szerint ugyan a dokumentumok "meglehetően hitelesnek tűnő papíroknak tűnnek", de a történeti levéltár anyagának teljes feldolgozása nélkül "egyetlen ilyen lista sem lehet minden kétséget kizáróan hiteles lista".
Demeter Ervin, az Orbán-kormány egykori titokminisztere szerint figyelemelterelés a lista nyilvánosságra hozatala. "A decemberi elővétele az ügynökügynek is már ezt a cél szolgálta, és most a gazdatüntetésekről kívánják elterelni a figyelmet" – mondta a fideszes politikus a TV2 Tények című hírműsorában vasárnap este.
Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos határozott álláspontja szerint jogellenes az újabb ügynöklista internetes közlése, amelynek kapcsán a polgári jogi és a büntetőjogi felelősség is felvethető. Péterfalvi Attila arra is felhívta a figyelmet, hogy a lista tartalma bizonytalan. Nem világos, hogy az ott szereplő személyek, ha együttműködtek a pártállami titkosszolgálatokkal, mely területen tették azt.
Az ombudsman megjegyezte, hogy az is törvénysértést követ el, aki a névsort átveszi, továbbterjeszti. Arra a kérdésre, hogy indít-e vizsgálatot a hivatal, Péterfalvi Attila elmondta, hogy nem, mert számos ügynökügyet vizsgálnak és kapacitásaik végesek.