2005. február. 21. 08:35 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. február. 21. 11:30 Itthon

Megindultak a gazdák

Ma reggel 7 órakor megkezdődött a több naposra tervezett országos gazdademonstráció, amelynek első napján a gazdák munkagépekkel vonulnak Budapestre.

A gazdademonstrációban 15 gazdaszervezet vesz részt hivatalosan: a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz), a Magyar Mező- és Erdőgazdasági Érdekképviseleti Tanács (MAÉT) tíz tagszervezete, továbbá a Magyar Parasztszövetség, a Magyar Erdőgazdasági Szövetség, valamint a Magyar Középbirtokosok Szövetsége és a Biokultúra Egyesület.

A szervezők korábbi közlése szerint az erőgépek várhatóan a főváros körüli gyülekező pontokról este hét-nyolc óra között érkeznek a budapesti Felvonulási térre. Az erőgépeket itt állítják le és kedden négy traktorral vonulnak a Kossuth térre, ahol Parlament előtt 12 órakor nagygyűlést tartanak, hogy hangot adjanak elégedetlenségüknek, valamint szeretnék átnyújtani a követeléseket tartalmazó petíciókat a földművelésügyi miniszternek és a miniszterelnöknek.

A követelések pontos tartalmáról a szervezők nem nyilatkoztak, mondván, nem szeretnék előre nyilvánosságra hozni. Annyit azonban elárultak, hogy nyomatékosan kérik a múlt évi agrár megállapodás teljesítését.

A rendőrség figyelmeztet arra, hogy a demonstráció ideje alatt több helyen forgalomkorlátozást vezetnek be, és torlódásokra kell számítani, a demonstrálók mozgását illetve a helyszíneket a rendőrség folyamatosan biztosítja. Amikor a főváros forgalma megengedi, feltehetően nyolc óra után rendőri felvezetéssel irányítják a gépeket a Felvonulási térre.

A rendőrség - a gazdák jelzésén alapuló - ismerete szerint 1500 munkagép érkezik Budapestre. Ezeket 20-30 járművet összefogó konvojokban kíséri rendőrség.

Útinform (Oldaltörés)

Egyszerre bizakodóak és elkeseredettek is voltak a borsodi gazdák hétfőn reggel, amikor elindultak Budapestre az agrárdemonstrációra. "Bízunk a demonstráció sikerében, de elkeserítő, hogy egyáltalán demonstrálni kell a jogos jussunkért" - fogalmazott az egyik résztvevő több társához hasonlóan az MTI-nek nyilatkozva.

Borsod-Abaúj-Zemplénből előzetesen mindössze 20-25 traktor indulására számítottak a szervezők, reggel 7 órakor a 3-as és a 37-es út arnóti csomópontjától rendőri irányítással nyolcan vágtak neki a Budapestig tartó 185 kilométeres távnak. Útközben Nyékládházánál és Mezőkeresztesnél és Füzesabonynál számítanak még csatlakozókra.

A borsodiak közül sokan nemcsak a területalapú támogatások elmaradt kifizetése miatt demonstrálnak, hanem azért is, mert a beígért kártalanítás a Hernád-völgyi tavalyi árvíz után, azóta is várat magára.

Hajdú-Biharban két településről, Hajdúhadházról és Berettyóújfaluból indultak el a traktoraikkal, gépeikkel demonstráló gazdák a fővárosba hétfőn reggel. A hajdúsági településről 25 géppel indultak el a 4-es főúton, a bihari településről pedig 18 traktorral a 42-es úton. A többi hajdú-bihari demonstráló Hajdúszoboszlónál, illetve Püspökladánynál csatlakozik további összesen mintegy 20 járművel.

A Pest megyei gazdák közül várhatóan 120-an csatlakoznak az ország minden részéből érkező demonstrálókhoz a Budapestre vezető utakon. A legtöbb gazdálkodó Pest megyében Cegléd, Nagykáta, Kiskunlacháza környékén tevékenykedik, de a megye más területeiről is felvonulnak majd a kijelölt utakon délután a mezőgazdaságból élők.

Nógrád megyéből a balassagyarmati és a rétsági gyülekezőhelyről 15 erőgéppel indultak el a gazdák Budapestre az agrárdemonstrációra hétfőn reggel.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből kedden mennek a gazdák tüntetni Budapestre, hétfőn csak néhányan utaztak a fővárosi demonstrációra. A nyírségi termelők úgy döntöttek, hogy inkább a keddi, parlament előtti tiltakozó nagygyűlésen vesznek részt, ahová öt autóbusszal, kisbuszokkal, személygépkocsikkal és vonattal utaznak, több százan. A szabolcsi gazdák kedden 10 órára érkeznek meg a budapesti Felvonulási térre, onnan mennek át a Parlament elé, és részt vesznek a 12 órakor kezdődő nagygyűlésen, majd a 14 órai petícióátadáson.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.