2005. február. 20. 08:37 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 20. 08:43 Itthon

Az MDF konszenzusos államfőt akar

Dávid Ibolya szerint nem lehet lemondani arról, hogy konszenzussal jelölt köztársasági elnöke legyen Magyarországnak.

A Magyar Demokrata Fórumnak mindig az volt az álláspontja, hogy olyan embert célszerű jelölni köztársasági elnöknek, aki élvezi a parlamenti pártok többségének a bizalmát - közölte Dávid Ibolya pártelnök Kiskunmajsán.

"Az egyetlen olyan pozíció, a köztársasági elnöki pozíció, amely nem országhatárokhoz és nem hatalmi viszonyokhoz kötött, hanem a nemzet egységéért felelős" - tette hozzá az MDF elnöke.

Dávid Ibolya szerint célszerű lenne az alkotmányt is módosítani, és kiiktatni azt a lehetőséget, hogy az Országgyűlés egyszerű többséggel választhasson köztársasági elnököt. "Ez ahhoz az abszurd helyzethez is vezethet, hogy a köztársasági elnököt kevesebb szavazattal választják meg, mint a miniszterelnököt" - tette hozzá.

Az MDF megfogalmazta azokat az elvárásokat, amelyeket a köztársasági elnökkel szemben támasztott, "ne legyen aktív politikus, olyan személy legyen, aki olyan történelmi múlttal, vagy háttérrel rendelkezik, hogy a titkosszolgálatokhoz, a III-as főcsoportfőnökséghez és az elmúlt elnyomó rendszerhez semmiféle kötődése ne legyen" - mondta az MDF elnöke.

Sajnálatát fejezte ki, hogy a parlament legerősebb pártja, az MSZP nem kíván a jelölésben egyeztetést kezdeményezni. "Ugyanakkor azt is sajnáltam, hogy a legnagyobb ellenzéki párt úgy nyilatkozik, hogy esélyt lát arra, hogy akár baloldali köztársasági elnökjelöltje is legyen Magyarországnak" - tette hozzá.

Dávid kijelentette: "sem baloldali sem jobboldali skatulyába nem lehet egy köztársasági elnököt elhelyezni, ezért mindannyian  felelősek vagyunk abban, hogy a legnagyobb legitimitással rendelkező köztársasági elnöke legyen Magyarországnak."
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.