Még öt napig lehet jelentkezni a felvételire
Még öt napig, február 15-ig gondolkodhatnak a diákok, hogy melyik felsőoktatási intézménybe adják be felvételi kérelmüket; jelentkezni elektronikus úton is lehet. Az idén debütáló kétszintű érettségire - amely kiváltja a felvételit - szintén február 15-ig lehet jelentkezni.
Az Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda (OFI) honlapján figyelmeztet: a késve feladott jelentkezési lapok érvénytelenek, a hibás kitöltés pedig szintén kizárhatja a jelentkezőt a 2005-ös felvételi eljárásból. Idén is korlátlan számú felsőoktatási intézménybe és szakra jelentkezhetnek a diákok, az eljárás során 120 pontot és maximum 24 pluszpontot lehet szerezni, utóbbiakat többek között nyelvvizsgáért, emelt szintű érettségiért kaphatók. A középfokú "C" típusú nyelvvizsgáért és az emelt szintű érettségiért 7-7 pont jár.
A minimális ponthatár 72 pont, a felsőfokú szakképzésben 60 pont lesz. Az idei évtől a hozott pontok duplázásával már nem lehet bekerülni, a művészeti és testkulturális szakokon megmarad a gyakorlati vizsga. Tavaly 167 ezren jelentkeztek egyetemekre, főiskolákra. 2005-ben államilag finanszírozott képzésre 62 ezer diákot vesznek fel, ebből nappali tagozaton 53 ezren, esti és levelező tagozaton 9 ezren, felsőfokú szakképzésben 11 ezren tanulhatnak. Államilag finanszírozott és költségtérítéses helyekre várhatóan 2005-ben is több mint 100 ezer diákot vesznek majd fel.
Az idén általánossá váló elektronikus jelentkezés külön könnyebbséget jelenthet a diákoknak. Nem feltétlenül szükséges jelentkezési lapot vásárolni, nem kell sorban állni a postán és a jelentkezők folyamatosan módosíthatnak a lapokon, az irodánál a február 15-i állapotot veszik figyelembe. Ilyen módon jelentkezni kizárólag az OFI honlapján, a www.felvi.hu-n történő regisztráció után lehet. A szolgáltatást csak a normál felvételi eljárásban jelentkezők vehetik igénybe, a keresztféléves képzésre jelentkezők számára még nem elérhető az e-jelentkezés. Az e-jelentkezés során kitöltött és elküldött jelentkezés egyenértékű a hagyományos, papír alapú jelentkezéssel. Az e-jelentkezés - a választott szakok, illetve feltöltendő dokumentumok számától függően - egy, maximum másfél óra alatt elvégezhető.
Az elektronikus jelentkezések által csökkenhet a hibalehetőségek száma, ugyanis több helyen előre rögzített menüsorból lehet kiválasztani a tételeket, szakokat, képzési helyeket és "súgók" is segítik az esetleg elakadókat. Ha valamilyen adatot nem tölt ki a jelentkező, nem is léphet tovább. Korábban tipikus hibaként jelentkezett, hogy a személyi adatok pontatlanok, vagy hiányosak voltak, sok esetben előfordult az is, hogy a szak, vagy képzési forma neve hiányzott. Idén a jelentkezők közül minden ötödik hibásan vagy hiányosan töltötte ki az adatlapot, míg korábban 30 százalék feletti hibaarány volt jellemző.
Az adatok legvégső ellenőrzése után a jelentkezőknek egy regisztrációs lapot kell kinyomtatniuk, amely tartalmazza a személyes adatokat, a jelentkezéseket és azok sorrendjét. Ezt a lapot kell elküldeni ajánlott levélben az OFI-nak (1542
Budapest, 114-es posta), hogy hitelesítsék jelentkezésüket. Az eljárás díját, amely idén is 3.000 forint lesz jelentkezésenként, egy összegben kell egy bankszámlaszámra átutalniuk a diákoknak. Ugyanakkor az OFI azt ajánlja, ne hagyják az utolsó pillanatra a jelentkezéseket, még ha elektronikus úton nyújtják is be a diákok, mert bár maximális kapacitással készülnek, a rendszer túlterheltsége esetén korlátozások léphetnek életbe. Az elektronikus jelentkezési rendszert tavaly már tesztelte az iroda, akkor jól működött.
Az OFI ugyanakkor azt tanácsolja, hogy csak akkor válasszák a diákok a jelentkezésnek ezt a formáját, ha stabil internet-kapcsolattal rendelkeznek, s a postafiókjukat legalább néhány naponta meg tudják nézni. A felvételi eljárásra vonatkozó részletes tudnivalók az OFI honlapján (www.felvi.hu) és a december 15-én megjelent felvételi tájékoztatóban is elérhetők. Az idén életbe lépő, felvételit kiváltó kétszintű érettségire szintén február 15-ig lehet jelentkezni. A diákok kétharmada a középszintű vizsgát jelölte meg a kétszintű érettségire való próbajelentkezéskor. A felsőoktatási intézmények többsége is ezt kérte a felvételi feltételeként.