Magyar-magyar találkozók futószalagon
Tegnap a kormányfő találkozott Kasza József vajdasági és Bugár Béla felvidéki vezetővel, ma Mádl Ferenc és Szili Katalin, és Orbán Viktor is fogadta Kaszát.
A Fidesz elnöke azt javasolja, hogy a magyar Országgyűlés tekintse konzultatív testületnek a szabadkai tanácskozást és az ott létrejött Határon Túli Magyar Szervezetek Fórumát. Orbán Viktor erről azt követően beszélt újságíróknak, hogy pénteken megbeszélést folytatott Kasza Józseffel, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökével.
© Végel Dániel |
Orbán Viktor hangsúlyozta: a Fidesz nemzeti, nemzetegyesítő párt, amelynek egyik küldetése, hogy a Kárpát-medencében létrejöjjön a magyar nemzet teljes körű újraegyesítése, az uniós normáknak megfelelően autonómiák szülessenek, és létrejöjjenek a kettős állampolgárságról szóló döntések.
Ugyanakkor arra bíztatja a határon túli magyarokat és a kormányt is, hogy amiben meg lehet egyezni - például a munkavállalás, az oktatás vagy a határon túli magyarok életét könnyítő más ügyekben - szülessen kompromisszum. Hiszen ha a nemzetegyesítést nem is sikerül megoldani - "mert a kormány ezt nem akarja" -, azért technikai kérdésekben jöjjön létre megegyezés.
Kasza József azt hangsúlyozta: a nemzetegyesítési koncepcióban a hatalmi pártok és ellenzéki pátok közösen kell, hogy keressék a megoldást. "Ez a látogatásom célja". Nem akarják elkötelezni magukat egyik vagy másik oldal mellett sem, és minden olyan politikai erővel köszönő viszonyban vannak, amely a nemzetegyesítési elképzelés, stratégia megfogalmazását szorgalmazza.
Kasza József szerint Bugár Béla, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke, aki csütörtökön jelen volt a miniszterelnökkel folytatott megbeszélésen, most betegsége miatt nem vett részt a Fidesz elnökével tartott találkozón: "valami becsípődött a gerincében". Bugár a köztársasági elnökhöz és a házelnökhöz már elkísérte Kaszát.
A két határontúli vezető átadta a határon túliak fórumán született felkérést Mádl Ferenc köztársasági elnöknek. A köztársasági elnök a Parlament épületében fogadta Kasza Józsefet és Bugár Bélát, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnökét.
© Dudás Szabolcs |
Bugár Béla visszautalt a Gyurcsány Ferenccel csütörtökön folytatott tárgyalásukra. "Az egyetlen egyezség, hogy tárgyalni fogunk a rólunk szóló javaslatokról. Először a Szülőföld programról és a szülőföld alapról, utána a többi miniszterelnöki javaslatról. Mi ráléptünk a kompromisszum útjára" - mondta Bugár Béla.
"Amennyiben a tárgyalások a kettős állampolgárságról kudarcba fulladnának, még mindig tovább tudunk lépni. A miniszterelnök javaslatai között van olyan, ami összeegyeztethető a ma átadott felkéréssel" - tette hozzá az MKP elnöke.
A kettős állampolgárság intézménye nem cserélhető el, de keresni kell a közösen megvalósítható megoldásokat - foglalta össze Kasza József a tárgyalások eredményeit újságíróknak.
"Nem sáncolhatjuk be magunkat a két véglet, a kettős állampolgárság követelése és elutasítása mögé, hanem az áthidaló megoldásokat kell keresni" - közölte a vajdasági politikus Kasza József, miután Bugár Béla társaságában Szili Katalin házelnökkel folytatott megbeszélést.
"A kettős állampolgárság egyszerre kiindulópont és végcél" - fogalmazott Kasza József. Kitért arra, hogy nem mindenhol tudtak ugyanolyan pozitívan tárgyalni, "a miniszterelnöknél például nagyon keményen kezdtük".
"Tudomásul vesszük, hogy a magyar kormány nem mutat nagy hajlandóságot a kettős állampolgárság bevezetésére, ugyanakkor elvárjuk, hogy a kabinet is elfogadja, mi igényt tartunk rá" - jelentette ki Kasza.
Üdvözölte, hogy a Gyurcsány Ferenccel előző nap elfogadott megállapodás alapján szakmai egyeztetések indulnak a szülőföld alap és a szülőföld-program megvalósításáról, valamint a miniszterelnök ötpontos javaslatának más pontjairól is.
Azzal kapcsolatban, hogy Gyurcsány Ferenc csütörtökön a határon túli magyarok többes identitásáról beszélt, Kasza József megjegyezte: nekik csak egy identitásuk van, az pedig a magyar nemzethez tartozás. Ezzel összefüggésben Bugár Béla azt mondta, hogy nemzetiség szempontjából csak egyfajta identitás van, bár állampolgárság szempontjából lehet kettős kötődés.
Szili Katalin elmondta: "Úgy tűnik, közeledhetnek az álláspontok, és közös platform alakítható ki a határon túliak számára azokban a kérdésekben, amelyben a decemberi népszavazás során feszültségek alakultak ki" - mondta a házelnök.