2005. január. 09. 08:18 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 09. 08:22 Itthon

Hazaérkezett a magyar orvoscsoport Srí Lankáról

Szombaton hazaérkezett Srí Lankáról az a magyar orvoscsoport, amely a sziget délnyugati részén fekvő, szökőár sújtotta Galle városban teljesített szolgálatot.

A mentőcsapat december 28. és január 7. között vett részt a sérültek ellátásában, a fertőző betegségek megelőzésében és a kiszállított segélyadományok elosztásában.

Az orvoscsoport civil mentőszervezetek tagjaiból állt össze, a Fővárosi Központi Rendeltetésű Mentőszervezet, a Magyar Mentőcsoportok Szövetsége és a Pannon Mentőkutyás Alapítvány képviselőiből. A mentőcsoport vezetését Jackovics Péter orvos hadnagy végezte, aki érkezésekor azt mondta: "legmegrázóbb élményünk az volt, amikor gyerekekkel kellett foglalkoznunk, és egymás után jöttek olyan gyerekek, akik elveszítették szüleiket".

Hozzátette: a legtöbben szúrt, vágott sebekkel, illetve asztmatikus betegségekkel fordultak a csoport tagjaihoz. Elmondta, hogy a legnagyobb nehézséget a pszichés hatások jelentették: a látvány, a hangok, a szagok és az a többezres tömeg, amely állandóan az orvosi sátor körül tolongott. Az orvoscsoport napi 18-20 órát dolgozott.

A Malév bangkoki charterjáratával érkező mentőcsapatot Lamperth Mónika belügyminiszter, Somogyi Ferenc külügyminiszter, illetve a mentőcsapat és a segélyszállítmány biztosításában együttműködő tárcák és szervezetek vezetői, illetve képviselői fogadták.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.