A Fidesz belenézne Görgey titkosított tanulmányába
Betekintést kér Sági József fideszes országgyűlési képviselő abba a húsz évre titkosított, Görgey Gábor által készített tanulmányba, amelyért a volt kulturális miniszternek hét millió forintot fizettek ki.
Az ellenzéki honatya Kiss Péter kancelláriaminiszterhez fordult kérésével - közölte a Fidesz sajtóirodája szombaton.
A Magyar Nemzet című napilap csütörtökön címlapon számolt be arról, hogy húsz évig titkosak azok az írásos anyagok, amelyekért Görgey Gábor volt kultuszminiszter mint kulturális főtanácsadó 2004. december 31-ig hétmillió forintot "tehetett zsebre".
Az újság szerint Kiss Péter kancelláriaminiszter Halász János (Fidesz) írásbeli kérdésére válaszolva azt írta, hogy "a belső használatra készült, valamint a döntés-előkészítéssel összefüggő adat a kezelést követő húsz éven belül nem nyilvános".
Kiss Péter válaszában megjegyezte: "Görgey Gábor a magyar szellemi és kulturális életnek közel ötven éve aktív és elismert szereplőjeként megfelelően tájékozott a magyar kulturális életben, így színvonalas tanácsokkal segítette a kormányzati munkát kulturális kérdésekben".
A kancelláriaminiszter Görgey Gábor elvégzett feladatai közé sorolta egyebek mellett, hogy "figyelemmel kísérte és véleményezte az épülő Hagyományok Háza helyzetét", valamint "intézkedett Márton László Kossuth-díjas szobrászművész ügyében, aki szobrot ajánlott fel a belga királyi párnak", illetve "véleményt készített a Millenáris Park további méltó működtetésének feltételeiről".
Sági József Kiss Péternek címzett levelében azt írta: a kormány, miközben tiszta, átlátható közéletről, üvegzsebprogramról beszél, húsz évre titkosította a volt kulturális miniszter említett tanulmányát. Az ellenzéki képviselő szerint ez is arról tanúskodik, hogy az utóbbi három évben "mindennapos tapasztalattá vált Magyarországon, hogy a kormány szavai és tettei között áthidalhatatlan szakadék tátong".
Sági József - arra hivatkozva, hogy Péterfali Attila adatvédelmi biztos szerint az alkotmányos jog elfogadhatatlan korlátozását jelenti, ha a kormányzati döntés után ilyen hosszú időre titkosítják a tanulmányt - azt kérte Kiss Pétertől: tegye lehetővé, hogy a Miniszterelnöki Hivatalban január 13-án betekinthessen a szóban forgó dokumentumokba.