2004. december. 07. 14:57 Utolsó frissítés: 2004. december. 07. 15:07 Itthon

Fidesz: faluromboló a jövő évi költségvetés

A 2005-ös költségvetés tervezete faluromboló, elbocsátó és kisemmiző - mondta kedden a Fidesz önkormányzati tagozatának elnöke.

Szita Károly hangsúlyozta: a Fidesz arra kéri a kormányt, hogy szüntesse meg a bizonytalanságot a közalkalmazottaknál, és garantálja a béreket úgy, hogy fedezetét átadja a települési önkormányzatoknak.

Emellett azt is várják, hogy a végkielégítési támogatásként elkülönített 25 milliárd forintot bérkifizetésre csoportosítsák át, illetve álljon el a kormány azon tervétől, hogy csökkenti az szja szabadon felhasználható részét.

"Bízunk még abban, hogy a hátralévő két és fél hétben a kabinet belátja, hogy több esetben hibásan számolt, és belátja azt, hogy tennie kell annak érdekében, hogy több tízezer ember (...) ne veszítse el 2005-ben az állását" - mondta.

Szita adatai szerint jövőre 60 milliárd forinttal kevesebbet kapnak a települési önkormányzatok a bérkifizetésekre, amikor ebben a ciklusban már mintegy 250 milliárd forinttal adós a kabinet a települési önkormányzatoknak.

Az elbocsátás szándékát jelzi az is - tette hozzá -, hogy 25 milliárd forintot különítenek el végkielégítésre ahelyett, hogy azt bérkifizetésekre és béremelésekre fordítanák.

A fideszes politikus leszögezte: a jövő évi költségvetés arra kényszeríti a települési önkormányzatokat, hogy vagyonfeléléssel biztosítsák a működési feltételeket. Hangot adott azon véleményének, hogy a kormány azt várja az önkormányzatoktól, emeljék meg a helyi adókat.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.