Kerry: visszaszerezni Amerika elvesztett tekintélyét
John Kerry massachusettsi szenátor a Demokrata Párt bostoni konvencióján hivatalosan elfogadta, hogy a párt őt állította elnökjelöltjének. Beszédének fő témái: az iraki háború, a terrorellenes nemzetközi hadjárat, a gazdaság állapota, az egészségügy és általában az amerikai nép jóléte.
"A mostani veszélyes időkben lehet jó és rossz értelemben is erősnek lenni. Az erő több kemény szavaknál. Amerikának el kell érnie, hogy felnézzenek rá, ne csak féljenek tőle" - mondta.
Megígérte, hogy visszaszerzi a Fehér Ház hitelét és az iránta való bizalmat, ami utalás volt Bush elnök azon kijelentésére a 2000. évi megválasztása előtt, hogy "megbecsülést és méltóságot szerzek az Ovális Irodának". Bush akkor az előző, demokrata párti elnöknek, Bill Clintonnak Monica Lewinsky gyakornoknővel való viszonyára utalt.
Az elnökjelölt leszögezte: "Azonnal megreformálom az amerikai hírszerzési rendszert, hogy a tények mozgassák a politikát, és a politika soha ne torzítsa el a tényeket. Visszaállítom azt a bevált amerikai hagyományt, hogy az Egyesült Államok soha nem azért kezd háborút, mert akar, hanem mert kell."
Ígéretet tett arra, hogy azonnal megvalósítja a 2001. szeptember 11-i merényletek körülményeit kivizsgáló bizottság ajánlásait, és megüzente a terroristáknak, hogy az Egyesült Államok legyőzi őket.
Minden amerikai elnökjelölt számára a jelölés-elfogadó beszéd a legfontosabb az életében politikai pályája szempontjából. Erre hetekig, akár hónapokig készülnek. Egyúttal e beszéd elmondásakor kapják a legnagyobb nyilvánosságot az elnökjelöltek szeptember végi televíziós vitájáig. Kerryt szerda éjjel állította elnökjelöltnek a konvenció, John Edwards szenátort pedig csütörtökön alelnökjelöltté.
Kerry beszédének fő témái azonosak voltak a kampány fő témáival: az iraki háború, a terrorellenes nemzetközi hadjárat, a gazdaság állapota, az egészségügy, és általában az amerikai nép jóléte.
Tapasztalatok szerint a választópolgárok nagy része csak a jelöltállító konvenciókor kezdi el követni a kampány eseményeit. Felmérések szerint Kerry még ismeretlen sok amerikai előtt. Péntektől elkezdődik ennek a hadjáratnak az utolsó, három hónapos szakasza, amelynek befejeztével november 2-án tartják meg a választást.
(reuters.com, MTI)