2004. július. 07. 16:53 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

ORTT: a Dragon Ball árt a gyerekeknek

Jogerősen elvesztette a Legfelsőbb Bíróságon az Országos Rádió és Televízió Testülettel (ORTT) szemben a Dragon Ball című rajzfilmsorozat kapcsán öt évvel ezelőtt indított pert az RTL Klub kereskedelmi csatornát működtető társaság, amelynek így csak a késő esti órákban van lehetősége hasonló műsorszámok bemutatására - közölte az ORTT szóvivője.

Az ORTT 1998 júliusában hozta meg döntését a műsorszám az évi és egy évvel korábbi sugárzásával kapcsolatban, megállapítva, hogy rajzfilm sérti a médiatörvény azon előírásait, amelyek szerint nem lehet az erőszakos magatartást kiskorúak elé követendő példaként állítani, valamint "a kiskorúak személyiségfejlődésére súlyosan ártalmas műsorszám közzététele tilos".



A szakvélemény szerint a műsorszámban egyszerre érhető tetten a fizikai és a verbális agresszió, valamint a lelki kényszer és a félelemben tartás, és "a filmek pszichedelikus hatásúak lehetnek, felajzott lelkiállapotot válthatnak ki, hallucinációként hathatnak".



A kereskedelmi csatorna 1999. április 23. óta nem sugározza a Dragon Ball rajzfilmsorozatot, mert a kereskedelmi csatorna úgy döntött: az ORTT és az RTL Klub között folyó polgári per jogerős bírósági határozatáig szünetelteti a rajzfilm vetítését.
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.