2003. november. 17. 15:25 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Budapest: díszpolgári cím Wallenbergnek és Demjánnak

Díszpolgári címet kapott Budapesttől Raoul Wallenberg néhai svéd diplomata, Schweitzer József főrabbi, Marián István tábornok, Eötvös Péter zeneszerző és Demján Sándor üzletember.

A második világháború idején zsidó emberek tízezreinek életét megmentő, majd a bolsevik diktatúra áldozatává vált Raoul Wallenberg húga, Nina Lagergren leszögezte, hogy Wallenberg üzenete, amit a fiataloknak is meg kell ismerniük, ma még aktuálisabb, mint annak idején. Kifejezte reményét, hogy rövidesen más nyugati nagyvárosokhoz hasonlóan Budapesten is lesz Wallenberg nevét viselő iskola.



Demján Sándor a társadalom egységének fontosságát hangsúlyozva bejelentette, hogy a vállalkozók szövetsége a fővárosi szegények karácsonyi ellátására 50 millió forintot ajánlott fel.



"A kiszolgáltatottság, a megkülönböztetés ma is jelen van a társadalomban; a mai modern világban sem fogadható el semmiféle olyan magatartás, amely az embereket megkülönbözteti egymástól" - mondta Medgyessy Péter kormányfő Budapesten a Raoul Wallenberg emlékműnél hétfőn. "Az emberek egyenlők, ezt illik tiszteletben tartani; nincsenek joggal és joggal kevésbé rendelkező emberek a jog előtt" - szögezte le a miniszterelnök. A rendezvényen Demszky Gábor budapesti főpolgármester bejelentette, azt tervezik, hogy jövőre egy budapesti iskolát Raoul Wallenbergről neveznek majd el.



A díszpolgári kitüntetéseken kívül Pro Urbe Budapestért díjban részesült Ascher Tamás rendező, Ágh Attila politológus, Psota Irén színművész és Vass Károly kézilabdázó. A Budapestért Díjat harmincan, a Főváros Szolgálatáért Díjat pedig hatan vehették át. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.