2003. október. 07. 11:19 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Magyarország negyvenedik a korrupciós világrangsorban

A korrupciót vizsgáló Transparency International (TI) 2003-as rangsorában Magyarország, hét helyet visszacsúszva, a 40. helyet foglalja el. Az összes közép-kelet-európai ország megítélése romlott a tavalyihoz képest. A jelentés szerint a legkevésbé korrupt állam Finnország.

Magyarország a vizsgált 133 ország között a negyvenedik helyre került a nemzetközi korrupciós rangsorban, hét helyet visszacsúszott, korrupciós pontszáma a tavalyi 4,9 után 4,8-ra változott. Hazánk tavaly a 33. volt szervezet korrupció-leleplezési indexe szerint, korrupciós indexe 4,9 volt. Ezzel az EU-tagállamok közül csak a 44. Görögországot előzte meg, s a szintén uniós tagjelölt Szlovénia (27) és Észtország (29) mögött állt. A legkorruptabb ország egy, a legkevésbé tíz pontot érhet el. Ez azt jelenti, hogy mások javultak jelentősen, Magyarország tulajdonképpen alig változott. A jelentésből kiderül, hogy régiónk többi országa is nagymértékben visszaesett.
Közülük mindössze Szlovénia, amelyik a huszonkilencedik, előzi meg Magyarországot, Csehország és Bulgária egyformán az ötvennegyedik helyen áll, Szlovákia az ötvenkilencedik, Lengyelország a hatvannegyedik. Amíg Magyarország hét helyet esett, addig Szlovénia és Csehország mindössze két-két hellyel csúszott vissza, Szlovákia viszont ugyancsak héttel, Lengyelország pedig tízzel. Mindez azt jelenti, hogy az összes közép-kelet-európai ország megítélése romlott a tavalyihoz képest.
A jelentés szerint Banglades, Nigéria, Haiti, Paraguay, Myanmar (korábbi nevén Burma), Tadzsikisztán, Grúzia, Kamerun, Azerbajdzsán, Angola, Kenya és Indonézia a legkorruptabb államok, így ezen országok mindegyike 2 pontnál kevesebbet kapott. A felmérése alapján ezekben az országokban tartják a leginkább "meggyökeresedettnek" különböző előnyök csúszópénzzel való megszerzését.
A Transparency International világrangsorának első helyén Finnország áll 9,7 korrupciós ponttal, a második helyen Izland szerepel 9,6 ponttal, a harmadik helyen Dánia és Új-Zéland közösen osztozik 9,5 ponttal.
A fejlett iparosodott államok sorában a korrupciótól kevésbé sújtott országok közé került Németország (16. hely, 7,7 pont), az Egyesült Államok (18., 7,5) és holtversenyben Franciaország, valamint Spanyolország (23., 6,9). A lista alsó szakaszában, Mozambik és Algéria között kapott helyet Oroszország (86., 2,7).
Egy ország értékelése abból áll össze, hogy üzleti és egyetemi köreinek, valamint elemzőinek mi a véleménye a korrupció ottani mértékéről. Az idei felméréseket 13 független közvélemény-kutató intézet 17 felméréséből állította össze a Transparency International. Mivel azonban a listára csak azok az országok kerülnek fel, amelyeket legalább három ilyen felmérés vizsgált, ezért a 2003-as lista is csak a korrupcióról készült "pillanatfelvételnek" tekinthető.
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.