2003. szeptember. 24. 17:54 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Mégsem terheli kulturális járulék a mobilszolgáltatókat

A kormány nem terjeszt az Országgyűlés elé olyan javaslatot, amely kiterjesztené a kulturális járulékfizetők körét a mobilszolgáltatókra - közölte a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma. A tárca ugyanakkor tárgyalna arról, hogy a vezetékes- és mobilszolgáltatók a jövőben milyen további szerepet vállalnak a kultúra finanszírozásában.

Korábbi értesülések szerint a tárca úgy módosította volna a Nemzeti Kulturális Alapprogramról szóló törvényt, hogy a mobilszolgáltatók is fizessenek a nettó árbevételük után 1 százalékos kulturális járulékot. A tárca közleménye szerint az újságok és folyóiratok kiadása, reklámok, híradástechnikai cikkek, hanglemezek és építőipari beruházások után a gyártó és forgalmazó cégek 1993 óta fizetnek 1 százalékos kulturális járulékot éves árbevételük alapján. A bevételekkel a Nemzeti Kulturális Alapprogram gazdálkodik, amelynek szakkollégiumai döntenek például arról, hogy a rendelkezésre álló pénzt hogyan osszák el a könyvtárak, múzeumok, színházak, művelődési házak között.
Az üggyel kapcsolatban az Informatikai és Hírközlési Minisztérium azt közölte: nem támogat egyetlen olyan javaslatot sem, amely szerint a távközlési szolgáltatók, illetve szolgáltatások adóterheinek növelésével lehetne forrásokat teremteni kulturális célokra. Az IHM ugyanis rendkívül fontosnak tartja, hogy a távközlési szektor fejlődőképességének javítása mellett egyre olcsóbban lehessen jó minőségű telefonszolgáltatásokat igénybe venni.
Sugár András, a Westel vezérigazgatója szerint a távközlési szektor jó adófizető, a Westel például 42 milliárd forint adót fizetett be tavaly. Hozzátette: a Westel fontosnak tartja kultúrát, s megfontolja azt is, hogy az eddigieknél jobban támogassa anyagilag. Azt azonban nem tartják elfogadhatónak, hogy olyan adófizetési kötelezettségeket rójanak rájuk, ami nem szolgálja a távközlési ágazat fejlődését. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Dobszay János 2025. április. 17. 19:30

Új biciklis forradalom Magyarországon: az e-bringák megnyitották az utat az idősebbek előtt

Sorra dőltek meg az elmúlt években a biciklis rekordok Magyarországon: egyre többen és egyre többet kerekeznek, legyen szó munkába járásról vagy szabadidős programról. Az elektromos bringák terjedésével már az életkor sem (akkora) akadály, ami a kerékpárhasználók korösszetételén is meglátszik. Budapesten egyszerre van „autósüldözés” és elégtelen infrastruktúra, közben az a cél, hogy a következő öt évben robbanásszerűen növekedjen a biciklivel járók aránya.