2003. július. 14. 13:15 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Pert indított a Magyarországról kiutasított szír orvos

Beperelte a Belügyminisztérium Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalát (BM BÁH) az a szír származású orvos, akit április végén utasítottak ki Magyarországról, mert a Nemzetbiztonsági Hivatal információi szerint egy terrorista szervezetet kívánt támogatni.

Diczig István, az orvos ügyvédje elmondta: bíróságon támadták meg a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal közigazgatási határozatát, amellyel tíz évre kiutasították a szír orvost Magyarországról. Emlékeztetett rá: a polgári eljárási törvény szerint azt a szervet kell perbe hívni, amelyik jogerőssé tette a jogsértő határozatot, ez ebben az esetben az országos hivatal. "A Baranya megyei bíróságon folyik majd a per" - tette hozzá az ügyvéd, aki elmondta: azt kérték a bíróságtól, helyezze hatályon kívül a jogsértő határozatot, hogy a szír orvos visszatérhessen Magyarországra.
Beszámolt arról is, a kiutasított férfinak joga van részt venni a tárgyaláson, ebben az esetben pedig a bevándorlási hivatalnak engedélyeznie kell egy egyszeri beutazást a tárgyalásra. "Ezt akkor fogjuk kérni, amikor a bíróság kitűzi a tárgyalás időpontját" - tette hozzá az ügyvéd, aki elmondta: június közepén adták be a Baranya megyei bíróságra a keresetet.
Kőszeg Ferenc, a Magyar Helsinki Bizottság elnöke elmondta: mivel a szír férfinak van magyar jogi képviselője, ők egyelőre nem kívánnak beleavatkozni az ügybe, ugyanakkor ha a magyar jogorvoslati lehetőségek kimerülnek, a Magyar Helsinki Bizottság természetesen rendelkezésére áll a férfinak, hogy nemzetközi szinten érvényesítse jogait.
A szír állampolgárságú, Pécsett orvosként dolgozó férfit azt követően utasították ki április végén Magyarországról, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal információi szerint egy terrorista szervezetet kívánt támogatni. Tóth András, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő politikai államtitkár az MTI-nek akkor úgy indokolta a döntést, hogy a terrorizmus elleni küzdelemben résztvevő országok gyakorlata szerint jártak el. Sajtóértesülések szerint a szír férfi nem szándékosan került kapcsolatba a terrorszervezettel: gyermekek támogatására utalt át pénzt egy bankszámlára, amelyről utóbb kiderült, hogy a Hamaszé. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Bedő Iván 2025. január. 14. 12:00

Kialakulhat-e mellrák napi egy pohár szeszes italtól?

Igaz, hogy legálisak, de a szeszes italok veszélyesebbek, mint jó néhány tiltott drog. Hogyan járul hozzá az etanol a rákos sejtek elburjánzásához, és milyen szerveknél járul hozzá leginkább a daganatos betegségek kialakulásához? És vajon sikerülhet-e az alkoholtól úgy elriasztani az embereket, mint a dohányzástól?