2003. július. 10. 14:40 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Brókerbotrány: lemondott a K and H Bank vezérigazgatója

Csütörtökön tovább folytatódott a K and H Equities ügye, amelynek során lemondott az anyabank, a K and H Bank vezérigazgatója és helyettese. Az MSZP szerint több fideszes politikus is kapcsolatban állt a sikkasztással gyanúsított Kulcsár Attila befektetési tanácsadóval. A Fidesz László Csaba pénzügyminiszter felelősségét firtatja az ügyben.

A K and H Equities-zel kapcsolatban feltárt tények értékelése után Rejtő E. Tibor, a K and H Bank vezérigazgatója és Ludo Jacobs vezérigazgató-helyettes - egyedi indoklással - benyújtotta lemondását, amelyet azonban az igazgatóság még nem fogadott el.
A K and H szerdán még arról tájékoztatott, hogy a bank tulajdonosai nem bocsátják el a vezérigazgatót. A lemondás annak ellenére történt, hogy a bank a felső vezetők esetleges érintettségéről szóló sajtóhíreket a leghatározottabban visszautasította. A bankcsoport a folyamatban lévő ügyet gazdasági természetűnek tekinti, s elhatárolja magát annak politikai kérdésekkel való összekapcsolásától.
Kulcsár Attila, a brókercég – jelenleg sikkasztással gyanúsított - befektetési tanácsadója egy internetes újságnak adott szerdai interjúban elismerte, hogy történtek sikkasztások az Equities-nél, és azt állította, hogy az ügyben több banki felső vezető is érintett. A K and H szerint viszont a szabálytalan ügyletek Kulcsár befektetési tanácsadói tevékenységéhez kapcsolódnak.
Az MSZP frakciója szerint elképzelhető, hogy több fideszes politikus kapcsolatban állt Kulcsár Attilával. Katona Béla kérdés formájában konkrétan is megnevezte Áder János frakcióvezetőt és Rogán Antal frakcióvezető-helyettest.
Rogán Antal erre reagálva elmondta: nem volt számlája sem a Kereskedelmi és Hitelbanknál, sem a K and H Equities brókercégnél, mindazonáltal felhatalmazta a pénzintézet megbízott vezérigazgatóját: hozza nyilvánosságra banki szerződéseit, ha talál olyanokat. Az ellenzéki politikus azt is felvetette, hogy László Csaba pénzügyminiszter korábban, amikor a K and H Bank vezérigazgató-helyettese volt, tudott-e a pénzintézet brókercégének tevékenységéről.
Máté Dániel a Pénzügyminisztérium szóvivője erre reagálva elmondta: László Csaba 2001 februárjától 2002 februárjáig a K and H Bank integrációért felelős vezérigazgató-helyettese volt, és ebben a minőségében egyetlen konkrét befektetést, értékpapír-ügyletet vagy ügyfélszámlát sem felügyelt. A szóvivő szerint a jelenlegi pénzügyminiszter vezérigazgató-helyettesként nem felügyelte a K and H Equities tevékenységét.
A Fidesz csütörtökön állami számvevőszéki vizsgálatot szorgalmazott az Állami Autópálya Kezelő Rt.-nél a K and H Equities ügyében, ezzel a szocialista Katona Béla is egyetértett.
Rogán Antal csütörtökön valószínűnek nevezte, hogy az Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) iratokat foglalt le a K and H Equitiestől. A fideszes politikus állítását azonban az NBH cáfolta.
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.