Polgári Szövetség, legújabb kiadás
Az egykori Fiatal Demokraták Szövetsége először egy hatalmas vereség után, 1994 nyarán kísérletezett polgári szövetség létrehozásával, amely a balliberális pártok győzelmét hozó parlamenti választásokat követően az önkormányzati választásokra sikerrel hozta vissza a politikai közéletbe a szétzilált jobboldalt. Az 1995-ös fordulatot, a Fidesz-Magyar Polgári Párt megalakulását pedig 1998-ban választási győzelemmel honorálták a szavazók. Ön szerint mire lesz képes a most megalakult Szövetség?
A liberalizmuson pedig túlhaladt az idő, mert lerombolta, amit akart, az egyház és az arisztokrácia tekintélyét, minden tabut és erkölcsi gátat – tudtuk meg Orbántól. Értékeit pedig "mára minden normálisan gondolkodó ember és társadalmi erő beépítette saját értékrendjébe". Wishful thinking – mondaná erre az angol. A magyar pedig a szabadságeszmék védelme helyett inkább közösséget és hazát épít, tudatosan, fegyelmezetten, tervszerűen, értékek és helyes arányok szerint. Feltéve, ha szabad. Szabad ember pedig az, "aki önszántából tartozik valahová", ebből adódóan a szabadság szeretete nem más, mint a másik ember, a többi ember szeretete. "S ha ezt belátjuk, így már megérthető, hogy a hatalom szeretete viszont önmagunk szeretete". Régebben ugyan úgy szólt a sláger, hogy a hatalom szeretete nem a szeretet hatalma, de erre már ki emlékszik… Mint ahogy a szabadság egyenlő a felismert szükségszerűséggel marxi tanítás is feledésbe merült, olyannyira, hogy átköltésére és szövetségépítő alapvetéssé formálására a jelek szerint maga a pártelnök vállalkozott.
Sebaj. A fő kérdés az - ami mellett egyébként elsiklottak a Szövetség alakuló kongresszusának felszólalói -, hogy integrálható-e az igényes, mérsékelt konzervativizmus az utcai radikalizmussal. Ha igen, akkor ez önmagában is sokakat visszariaszt e szövetségtől, ha pedig nem, akkor egyre-másra alakul(gat)nak majd a radikális jobboldali pártok. Lásd Jobbik. Kérdés továbbá, hogy minden jobboldali érzésű ember azt a tézist vallja-e, miszerint "a nemzetek felett nem a globalizáció ível át, hanem a keresztény szeretet", vagy netán időnként még kezébe veszi a történelemkönyvet. Hogy hiszi-e Orbán ígéretét, hogy a Szövetség elhozza neki a magasabb nyugdíjat, az alacsonyabb gázszámlát, a magasabb fizetést és az olcsóbb iskolát, vagy látott már Orbán-kormányt (is) gázáremelés közben is. Hogy a pártelnökkel együtt vallják-e a gazdák, hogy ők az élő kapocs a föld és a nemzet között. És így tovább.
A szabadsághoz legalább két ember kell – kezdte a beszédét Orbán. A választások megnyeréséhez viszont – részvételtől függően – legalább 2,5-3 millió. Vajon lesz-e 2006-ban a Szövetségnek ennyi támogatója?