2003. május. 06. 13:23 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Országgyűlés: továbbra sincs egyetértés az iraki misszió ügyében

Az Országgyűlés kedden megtartotta az iraki békefenntartáshoz való magyar katonai hozzájárulásról szóló határozati javaslat általános vitáját. Az ellenzék továbbra is nemzetközi felhatalmazáshoz köti a kétharmados többséget igénylő döntés támogatását; a parlament honvédelmi bizottsága jövő hétfőn vitatja meg a módosító javaslatokat.

Iváncsik Imre, a honvédelmi tárca politikai államtitkára beszédében reményét fejezte ki, hogy az előterjesztés, ha nem is az eredeti formájában, de megkapja a szükséges kétharmados támogatást. A háromszáz fős magyar kontingensnek rendfenntartó feladatok végzése, járőrözési tevékenység, objektumok, intézmények védelme, különböző biztosítási feladatokban való részvétel, valamint víztisztító berendezések üzemeltetése tartozna a feladatai közé. A rendfenntartó tevékenység elsősorban a humanitárius műveletek katonai támogatását jelenti, azaz a segélyszállítmányok célba juttatásának biztosítását.
A bizottsági álláspontok ismertetésekor a kormánypárti képviselők azt hangsúlyozták, hogy az előterjesztés módosító indítványokkal javítható, a külügyi bizottság kisebbségi véleményét tolmácsoló fideszes Németh Zsolt pedig arról beszélt, hogy négypárti, közös megállapodással támogatható a javaslat. A módosító indítványok között szerepel Németh javaslata, amely szerint a határozat szövegébe a "békefenntartói" szó helyett a "stabilizációs" kifejezés kerül. Iváncsik ismertetése szerint a Fidesz kérésére került a javaslatba a "békefenntartói" kifejezés, illetve az, hogy a magyar kontingens a feladatát 2004. június 30-ig terjedő időszakban, de legfeljebb 6 hónapos időtartamban láthatja el.
A Fidesz és az MDF továbbra is csak nemzetközi felhatalmazás birtokában járulnak hozzá a békefenntartók kiküldéséhez. Hárs Gábor szocialista képviselő szerint ez "vagy illúzió vagy illúziókeltés". Szerinte ilyen nemzetközi felhatalmazásra sem az ENSZ-től, sem a NATO-tól, sem az Európai Unió részéről nem lehet számítani. Az SZDSZ-es Mécs Imre a joggal való visszaélésnek minősítette és "szarrágásnak" nevezte, hogy az ellenzék egy ilyen ügyben nem járul hozzá a kétharmados támogatást igénylő előterjesztés elfogadásához. Megjegyezte, hogy a humanitárius akcióban már 50 ország jelezte részvételét. (A keddi Financial Times amerikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint ugyanakkor a NATO-n belül elvi egyezség van valamilyen békefenntartói szerep felajánlásáról, de ennek időzítése és végleges formája még nem eldöntött.)
Karsai Péter MDF-es politikus szóvá tette, hogy a 300 fős katonai kontingens kiküldésének anyagi vonzatára vonatkozó tájékoztatásban néhány napon belül 79 millió 400 ezer forint eltérés adódott. Szerinte egy ilyen durva különbség megkérdőjelezi a számok alaposságát.
Hétfőn az Országgyűlés nagy többséggel hozzájárult ahhoz, hogy az Irak újjáépítéséhez szükséges békefenntartói és humanitárius feladatokban részt vevő nemzetközi erők 2004 végéig használhassák a magyar légteret, közutakat illetve vasútvonalakat. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.