2012. szeptember. 27. 13:44 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 27. 13:35 Bűnügy

Bíróság előtt a gádorosi csicska-ügy

A vádirat ismertetésével megkezdődött a "gádorosi csicskáztatásként" ismertté vált ügy tárgyalása csütörtökön a Hódmezővásárhelyi Városi Bíróságon.

A vádirat szerint az elsőrendű vádlott, a gádorosi A. Lajos vagy rokkantnyugdíjas volt, vagy háztartásbeliként élt, kereső tevékenységet nem végzett. Ennek ellenére a család - döntően a Békés megyei falu területén - jelentős ingatlanvagyonra tett szert.

A családtagok mentális, egészségi, illetve szociális helyzetük miatt kiszolgáltatott, befolyásolható, elesett embereket kerestek, akiket vonzó életkörülmények, jó ellátás, megfelelő fizetség hamis ígéretével rávettek arra, hogy költözzenek hozzájuk. A sértetteket embertelen körülmények között, olykor fűtetlen, földpadlós melléképületben helyezték el. A férfiaknak és a nőknek pihenőnap nélkül, reggeltől estig dolgozniuk kellett, feladatuk az állatok ellátása volt.

Egy férfit 1995-től tizenöt esztendőn át tartottak fogva, de más sértettek is éveken át éltek a vádlottak ingatlanjain. A vádlottak fenyegetéssel és alkalmanként veréssel tántorították el őket a szökéstől. A. Lajos a vádirat szerint többször is azt mondta, hogy nem lehet elmenni, mert úgyis megtalálják a sértetteket. Ha valakinek mégis sikerült megszöknie, a vádlottak utána mentek, és visszavitték.

A család tagjai elvették a sértettek nyugdíját és más járandóságait - az évek során több millió forintot -, és az elvégzett munka után sem fizettek nekik. A családtagok között szervezett munkamegosztás volt, a részfeladatokat - a sértettek felkutatása, szállítása, felügyelete - egymás között megosztották, a csoportot a vád szerint az elsőrendű vádlott irányította. 

A család uzsorázással is foglalkozott, előfordult, hogy egy sértettnek tízezer forint fejében 480 ezer forintot kellett visszafizetnie. Más sértetteket nagy összegű devizahitel felvételére kényszerítettek.

A vádlottak különböző módszerekkel kilenc sértett sérelmére, csaknem 45 millió forint kárt okozva követték el a személyi szabadság megsértése és zsarolás bűntettét.

A történtek először 2008-ban kerültek a hatóság látókörébe, a rendőrség nyomozást indított. A vádlottaknak azonban fenyegetéssel sikerült rávenniük a sértetteket arra, hogy "jól beszéljenek", állítsák azt, megfelelő ellátást és fizetséget kapnak munkájukért. A családtagok folyamatosan értesültek az ellenük folyó eljárás részleteiről is, például úgy, hogy az általuk megbízott ügyvédek - akik vádlottként már szintén a bíróság előtt állnak - sértetti képviselőként részt vettek a kihallgatásokon. 

A hatóságoknak végül úgy sikerült az ügyet fölgöngyölíteniük, hogy több sértettet is biztonságba helyeztek. Az ügyben kijelölése folytán jár el a Hódmezővásárhelyi Városi Bíróság, a Magyarné Fodor Márta bíró vezette tanács előreláthatólag jövőre hirdet ítéletet.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.