2012. április. 10. 12:54 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 10. 13:33 Bűnügy

Pénzbüntetésre ítélték Eger volt polgármesterét

Jogosulatlan gazdasági előny megszerzése miatt 900 ezer forint pénzbüntetésre ítélte Nagy Imrét, Eger volt szocialista polgármesterét kedden első fokon az Egri Törvényszék.

A döntés nem jogerős, a vádlott és védője felmentésért, az ügyészség pedig a büntetés súlyosbításáért fellebbezett. A vád szerint Nagy Imre 2005-ben az Egri Többcélú Kistérségi Társulás vezetőjeként úgy igényelt az államtól több mint 8 millió forintot a kistérségi szintű pedagógiai szakszolgálati ellátás - a logopédia és a különleges nevelési igényű gyermekeket ellátó szolgálat - működtetésére, hogy a szolgálat a megjelölt időpontban, 2005. február 15-től ténylegesen még nem kezdte meg a működését.

Az ügyészség magánokirat-hamisítással is vádolta Nagy Imrét és három társát, azonban a bíróság e vádpont alól felmentette a vádlottakat. Az ügyészség fellebbezésében kérte a magánokirat-hamisítás megállapítását is. Nagy Imre, aki 1998 és 2006 között volt a hevesi megyeszékhely polgármestere, illetve 2002-től 2010-ig szocialista színekben a város egyéni országgyűlési képviselője, az eljárás kezdetétől tagadta  a vádakat.

Mint azt korábban elmondta, kár nem ért senkit, hiszen a felhasznált pénzt az utolsó fillérig a szakszolgálat működtetésére, vagyis a gyerekekre fordították, illetve a megmaradt összeget visszautalták az államkasszába. Értelmezése szerint az összeget nem csupán a kistérségi szintű szakszolgálat működtetésére, hanem annak megszervezésére is felhasználhatták, ezért nem követtek el szabálytalanságot.

Nagy Imre ügyvédje az ítélethirdetés előtti, márciusi tárgyalási napon elhangzott perbeszédében úgy fogalmazott, hogy Magyarországra jellemző a politikai fordulatokat követő bűnbakkeresés. Ugyanakkor "sovány eredmény", ha nyolc évi polgármesteri munka után csak ennyit tudtak "összegereblyézni" - mondta.

Elismerte, hogy a támogatás igénylése "adminisztratíve" jogosulatlan volt, de az összeg felhasználása jogszerűen történt. Viszont - tette hozzá - egy demokratikusan működő országban ennek az ügynek nem vádirattal kellett volna végződnie. Véleménye szerint ezen az alapon a kistérség valamennyi polgármesterének a vádlottak padján kellene ülnie. Ugyanis - tette hozzá a védő -, nem egy személyben Nagy Imre, hanem az érintett polgármesterek döntöttek az igénylésről.

Az ügyész ugyanakkor a "lepapírozás" tipikus esetének nevezte az ügyet, azt mondta, "a cél szentesíti az eszközt" gyakorlatát, a köztulajdont üres frázisnak tekintő attitűdöt példázza. Nagy Imre védekezésére reagálva hangsúlyozta, hogy az összeget csupán a szakszolgálat működtetésére lehetett felhasználni, a szervezés pedig nem működtetés, azért nem jár támogatás.

A bíróság végül az ügyészség álláspontját fogadta el a fő vádpontban. Az eljárás Deák Boldizsárnak, az egri önkormányzat korábbi fideszes önkormányzati képviselőjének feljelentése nyomán indult meg Nagy Imre és három társa ellen.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.