Három különböző kutatócsoport által végzett vizsgálatok egyértelmű tudományos bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy a zikavírus képes elérni és megsemmisíteni vemhes egerek magzatainak agysejtjeit. A felfedezéseik megerősítették a zikavírus és a súlyos magzati rendellenességek közötti kapcsolatot.
A Nature, a Cell és a Cell Stem Cell című tudományos folyóiratokban a vemhes egerekről szerdán bemutatott tanulmányok egyértelműen kimutatták, hogy behatolva az egérmagzat agysejtjeibe a zikavírus képes megtámadni az agyszöveteket és sérülést előidézni.
A szakértők szerint az új felfedezések megnyitják az utat oltóanyagok tesztelése és egerek gyógyítása felé, mielőtt kipróbálnák azokat embereken.
A zikavírus egereknél nem okoz fertőzést, ezért mindegyik kutatócsoport más-más módon idézte elő azt, hogy a vemhes egérről bejusson a vírus magzatja szervezetébe.
A Nature tudományos folyóiratban bemutatott tanulmány készítői a zikajárvány brazíliai központjában, Paraiba államban élő beteg szervezetéből nyert nagyon nagy mennyiségű zikavírusssal fertőztek meg laboratóriumi egerek két törzsét. Kimutatták, hogy a vírus brazil törzse képes áthatolni a placentán és megakadályozni az egérmagzat fejlődését, sőt kisfejűség (mikrokefália) jeleit idézi elő.
A Kaliforniai Egyetem Orvostudományi Iskolájának és a Sao Paoló-i Egyetemnek a kutatói azt is kimutatták, hogy a vírus megfertőzi agysejtek csoportjait a laboredényekben, szétzilálja a növekedést és a sejtek elhalását idézi elő.
Egy másik tanulmányban a Washingtoni Egyetem kutatói és kínai tudósok kimutatták, hogy a zikavírus képes a magzati agysejtek károsítására. A kutatásba sérült immunrendszerű egerek két különböző csoportját vonták be. Amikor zikavírussal fertőzték az egyik csoportot, a legtöbb magzatot egy héten belül elpusztult, a túlélők azonban jelentős rendellenességeket mutattak.