Instant tudomány hvg.hu 2015. július. 23. 12:01

5 érdekes tény, amit talán még nem tudott az emberi memóriáról

Tudta, hogy nem is létezik olyan, hogy valamit elfelejtünk? Na de akkor miért nem jut eszünkbe minden, amire szükségünk van? Ehhez hasonló érdekes kérdésekre ad választ ez a lista.

A PsyBlog állította össze az eddigi legérdekesebb agykutatási eredményeket a memóriáról, ebből szemezgettünk.

1) Semmilyen információt nem felejtünk el, minden raktározódik az agyunkban, de ha nem idézzük fel őket rendszeresen - ismétlés a tudás anyja -, akkor  az idő múlásával egyre nehezebbé válik a felidézés.

2) Az ezek után idézőjelbe tehető "felejtés" viszont jól jöhet. Amikor egy nemrégiben történt eseményt akarunk felidézni, agyunknak nem kell annyi emléken átrágnia magát, mintha mindent nagyon megjegyeznénk. Ez az egyik oka az érdekes jelenségnek, amelyet sokan tapasztalhatunk: az idősek sokkal jobban és pontosabban emlékeznek évekkel ezelőtti történésekre, mint a nemrég történtekre.

3) Az "elfelejtett" emlékek természetesen kényszer vagy egy élmény hatására vissza tudnak jönni -  a biciklizést nem lehet elfelejteni tipikus esete.

4) Amikor gyorsan visszaemlékezünk valamire, akkor okosnak gondoljuk magunkat, ha pedig lassan megy, akkor nem. Pedig pont fordítva kellene gondolkodnunk, hiszen ha valami villámgyorsan eszünkbe jut, akkor agyunk nem tanul. Pedig erre szükségünk lenne, ha az adott információt jóval később is fel akarjuk idézni.

5) Akkor tanulunk a leghatékonyabban, ha változatos környezetben tesszük. A PsyBlog példája szerint jót tesz, ha tanulás közben például otthonunkban néha helyet változtatunk, így ugyanis nagyobb eséllyel idézzük fel az információkat, amikor szükséges - például vizsgán.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.