Instant tudomány MTI 2015. június. 03. 16:48

Iskolai szekálás és depresszió: riasztóan erős az összefüggés

Brit kutatók több mint 14 ezer ember mentálhigiénés állapotát követték a kilencvenes évek óta, és kiderült, hogy a kutatásban diagnosztizált depressziós esetek több mint 30 százaléka a gyermekkori csúfolódásokra vezethető vissza.

A gyerekkori iskolai csúfolódások és piszkálódások nagy eséllyel vezetnek depresszióhoz, az áldozatok évekkel később is szenvedhetnek a zaklatás következményeitől.

Brit kutatóknak a The BMJ Journal című szaklapban megjelentetett tanulmánya arra az eredményre jutott, hogy Nagy-Britanniában minden harmadik depresszióban szenvedő fiatal felnőtt gyerekkorában iskolai csúfolódásnak volt kitéve.

Fazekas István

A szakértők egy a nyugat-angliai Bristolban készített nagyszabású projektet vettek alapul, amelynek keretében 14 500 lakost kérdeztek egészségéről az 1990-es évek óta. A kutatásban többek között négyezer fiatalt kérdeztek meg 13, majd 18 éves korában is. Utóbbi alkalommal depresszióra utaló jeleket kerestek.

Összesen 683-an vallottak úgy 13 évesen, hogy legalább hetente egyszer ki vannak téve kortársaik piszkálódásainak. 15 százalékuk küzdött depresszióval 18 éves korában. Ez az arány háromszor akkora, mint azoknál a 18 éveseknél, akiknek nem volt ilyen tapasztalatuk. 

A depressziós esetek 30 százaléka a zaklatásra vezethető vissza

Az úgynevezett mobbing (vagy bullying) áldozatai azok a gyerekek, akiket kortársaik szekálnak, kirekesztenek, megszólnak, meglopnak, megfenyegetnek, zsarolnak vagy akár esetenként meg is ütnek.

Amikor a szakértők más tényezőket, például magatartászavarokat vagy családi problémákat is bevontak az elemzésbe, kevésbé határozottan volt kimutatható a zaklatás és a depresszió közötti összefüggés. Ebben az esetben a fiatal mobbingáldozatok aránya, akik később depresszióssá váltak, még mindig kétszer nagyobb volt, mint a többi megkérdezettnél.

A tudósok számításai szerint a kutatásban diagnosztizált depressziós esetek több mint 30 százaléka a gyermekkori csúfolódásokra vezethető vissza. A szakértők az idejében történő beavatkozás fontosságára hívják fel a figyelmet.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.