Látványos felvételeket közölt pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) arról, hogy a Hold árnyéka a részleges napfogyatkozás alatt végigvonult a Föld felszínén.
Pénteken jól megfigyelhető volt a Meteosat-10 meteorológiai műhold 15 percenkénti képein, ahogy a Hold árnyéka a napfogyatkozás alatt végighaladt a Föld felszínén, nyugatról keleti irányba – jelentette az OMSZ, amely látványos felvételeket és térképeket tett közzé.
Március 20-án az Atlanti-óceán északkeleti részén és a Norvég-tengeren teljes napfogyatkozás volt megfigyelhető – ez az OMSZ alábbi térképének bordó sávja. A teljes napfogyatkozás sávja Grönlandtól délre kezdődik a helyi napfelkeltével és Grönlandtól északra ér véget a helyi naplementekor. Európa és Ázsia nagy részén részleges napfogyatkozás volt megfigyelhető.
Az alábbi képen a földkorong képe látható közép-európai idő szerint 10 órakor. A bal oldali felvétel március 19-én készült, és az OMSZ az összehasonlítás kedvéért mutatta be, a jobb oldali pedig március 20-án, amikor egy sötét árnyékként jelent meg a napfogyatkozás.
Az utolsó felvételen a Metop poláris meteorológiai műhold képeit láthatjuk, ezeken is jól kirajzolódik a Hold árnyéka, a kép közepe sokkal sötétebb az ilyenkor szokásosnál.