2015. február. 13. 12:34 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 15. 20:02 Instant tudomány

9 millió tonna műanyag szenny mérgezheti idén az óceánokat

Nagyjából nyolcmillió tonna műanyagszemét kerül évente az óceánokba – derült ki egy új tanulmányból, amely szerint ez a mennyiség jelentősen növekedhet a következő évtizedben, ha a nemzetközi közösség nem fejleszti hulladékkezelési stratégiáit.

A Georgiai Egyetemen dolgozó Jenna Jambeck amerikai és ausztrál kutatókkal együtt tanulmányozta az óceánokba jutó műanyaghulladékok elsőszámú forrásait és azok éves "termelését". A szakemberek szerint a világ 192 tengerparti országa körülbelül 275 millió tonna műanyagszemetet termelt 2010-ben és ebből 4,8-12,7 millió tonna került végül az óceánokba.

Az adatok alapján a kutatók nyolcmillió tonnára becsülték az éves átlagot, amely azonban évről-évre növekszik. A szakemberek becslései szerint idén már több mint kilencmillió tonna műanyag köt majd ki az óceánokban és 2025-ben a 2010-es érték kétszeresére kell számítani.

A szakértők már évekkel ezelőtt megkongatták a vészharangokat az óceánokba kerülő műanyaghulladékok, egyebek mellett bevásárlószatyrok, palackok, játékok, élelmiszercsomagoló anyagok, halászhálók, cigarettaszűrők, napszemüvegek és vécéülőkék miatt. A szemét az óceánok növény- és állatvilágát is súlyosan károsítja.

A Science című amerikai tudományos folyóiratban közölt tanulmány készítői megnevezték azt a húsz országot, amelyek a legtöbb műanyaghulladékot engedték az óceánokba 2010-ben. A negatív ranglista élén Kína áll, amely a globális mennyiség nagyjából 30 százalékáért felelős, majd Indonézia, a Fülöp-szigetek, Vietnam, Srí Lanka, Thaiföld, Egyiptom, Malajzia, Nigéria és Banglades következik a sorban. Az Európai Unió tengerparti országai együttesen a 18., míg az Egyesült Államok a 20. helyre került.

A kutatók által kidolgozott modellek szerint egy ország népességének nagysága és hulladékkezelési rendszerének minősége nagyban meghatározza, hogy a megtermelt szemét mekkora hányada kerül az óceánokba.

A szakemberek szerint az országoknak csökkenteniük kell a szeméttermelésük mértékét és jobb hulladékkezelési stratégiákat kell alkalmazniuk, elsősorban arra koncentrálva, hogy a műanyagszemét ne kerülhessen be a természetbe.

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.