Instant tudomány hvg.hu 2014. december. 26. 12:01

42 kutatás bizonyítja: így vehették rá az ajándékok megvásárlására

42 pszichológiai kutatás állítja: van egy meggyőzési módszer, amely mindegyiknél sokkal hatásosabb. Ráadásul egyszerű is, bárki tudja alkalmazni, így talán a karácsonyi bevásárláskor is találkozhatott a technikával.

42 pszichológiai kutatás összesen több mint 22 ezer ember részvételével vizsgálta az elmúlt években a meggyőzés módszereit. Egy nemzetközi összefoglaló tanulmány ezeknek az eredményeit gyűjtötte egybe, amelyből kiderült: van egy módszer, amely mindegyiknél sokkal hatásosabb. Sokan sokféleképpen próbálunk rávenni valakit valamire, de ha nagyon meg akarjuk növelni a siker esélyét, akkor a kutatások szerint a "...de szabadon döntesz" technikát kell választani.

Ennek lényege, hogy elmondjuk az érveinket annak, akit meg akarunk győzni, de a végén mindig megjegyezzük, hogy a döntés az övé, azt tesz amit jónak lát, szabadon cselekszik. Mindez apróságnak tűnik, de a statisztika szerint nem szabad lebecsülni: a 42 kutatás eredményei alapján ez a módszer megduplázza az esélyünket, hogy meg tudjuk győzni az illetőt. Éppen ezért előfordulhat, hogy az eladók is győzték meg egy-egy karácsonyi ajándék megvásárlásáról.

Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.