Egy szikla árnyékában landolt az üstökös felszínén a Rosetta űrszonda leszállóegysége, ezért lehet, hogy áram nélkül marad a Philae, ha lemerült az akkumulátora. A napelemeit nem lehet ugyanis energiatermelésre használni ilyen körülmények között.
Az Európai Űrügynökség Philae névre hallgató leszállóegysége szerda délután landolt a 67/P Csurjumov-Geraszimenko üstökös felszínén.
A Philae eddig minden akadályt simán vett: 10 évet utazott, hogy elérjen az üstököshöz, leszállt, egy idő után a szigonyait is sikerült kiengednie és átküldte az első fotóit. A robottal szeretnék majd megvizsgálni a szakemberek az üstököst. Az így szerzett eredmények közelebb vihetik a tudósokat a Naprendszer keletkezésének megértéséhez.
Rossz hírek is vannak azonban: a leszállóegység és minilabor élettartama jelentősen csökkenhet, mert a Philae akkumulátora egy-két napon belül lemerül. A robot egy szikla árnyékában landolt, így hiába vannak napelemei, nagyon valószínű, hogy nem jut majd napfényhez – írja a Fox News.
Közben a leszállóegység hőmérőt helyezett el az üstökösön. A robotnak ez volt az első mechanikus művelete, és egyelőre többet nem is terveznek a tápegység erősen korlátozott kapacitása miatt.
A darmstadti kutatók szerint a Philae továbbra is küldi az adatokat a Földre, a kapcsolat "stabil". Előfordulnak adásszünetek, de ezeket az okozza, hogy a leszállóegységnek nincs mindig kapcsolata a jeleket továbbító anyaberendezéssel, az üstökös körül 20 kilométeres távolságban keringő Rosettával.
A legrosszabb esetben a leszállóegység hétvégén befejezi tevékenységét. Előfordulhat azonban az is, az üstökös úgy fordul, hogy a robot mégis képes lesz felvenni napenergiát.