Biztos sokan vásároltak már olyan dolgokat, amelyeket egyáltalán nem, vagy csak ritkán használtak. Ha megszabadulunk ezektől és kevésbé ragaszkodunk a felesleges tárgyak megvásárlásához, sokkal elégedettebbek lehetünk az életünkkel, állítja egy friss tudományos kutatás.
A világ leghosszabb kutatásai között is helyet kaphat az az Egyesült Államokban és Izlandon végeztt tudományos kutatás, amely a materializmus csökkenésének hatásait vizsgálta. Érthetőbben azt, hogy kevesebb használati tárgy birtkolásával milyen változás történhet életünkben. A 12 évig tartó kutatás résztvevőit két csoportra osztották: az egyik tagjaitól azt kérték, hogy sokkal kevesebb pénzt költsenek használati tárgyakra, míg a másik tagjaitól nem kértek ilyen korlátozást. Arra viszont mindkét csoport tagjait biztatták, hogy tisztázzák le magukban, hogy mire szeretnének költeni, és vizsgálják meg a környezetükben az igazán fontos értékeket (egészség, barátok, család, stb.), amelyekre érdemes(ebb) pénzt költeni.
Azok, akiket spórolásra kértek, nem csak kevesebb használati tárggyal rendelkeztek a kutatás végére, de az életükkel is sokkal jobban meg voltak elégedve, mint a másik csoport tagjai. Ez a hatás tulajdonképpen már pár hónap után érezhető volt, ami aztán az évek alatt nem is változott. - Ha az emberek értékes belső célokért él és dolgozik, akkor elégedettebb lesz, ami egyfajta ellenszere lesz a materializmusnak. Amikor ez az elégedettség érezhető volt, nem csak a kutatásban résztvevőket, hanem a rokonaikaikat is boldogabbá tette - árulta el Tim Kasser, a kutatás egyik vezetője.
Azok pedig, akik továbbra is sok felesleges cuccot vásároltak, biztosan átérzik ezt a helyzetet: