Instant tudomány hvg.hu 2014. július. 04. 14:01

Okosabbak lehetnénk, ha rovarokat ennénk

Nagyobb agy és fejlettebb gondolkodás lehetne az eredménye, ha maradtunk volna a rovarfogyasztásnál.

Az élelem megtalálásával összefüggő kihívásokat már régóta a főemlősök fontos evolúcióalakító faktorának tekintik a tudósok. A Washingtoni Egyetem munkatársainak kutatása szerint a rovarfogyasztásnak pozitív hatása lehetett volna az emberszabásúak kognitív képességeinek fejlődésére, és ezzel összefüggésben az eszközhasználati készségekre is.

A Journal of Human Evolution című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a rovarok ugyanis a nagyobb állatoknál és a növényeknél jobban rejtőzködnek, így nehezebben fellelhetők és hozzáférhetők, fokozott ügyesség kellett volna a folyamatos beszerzésükhöz.

Amanda Melin

A tudósok a kutatás során öt éven át tanulmányoztak csuklyásmajmokat. Az alapvetően érett gyümölcsökkel táplálkozó majmok a növényi táplálék évszakok miatti elmaradásakor tartalékélelemként vadásztak rovarokra. A kutatók szerint az elsődleges élelem szezonális elérhetetlensége miatt tartalékként rovarokat fogyasztó állatoknál hangsúlyosabbak azok az agyi területek, amik közvetlenül vagy közvetetten az élelemszerzésért felelősek.

Az Amanda Melin és társai által jegyzett tanulmány megállapításai szerint a rovarokat kereső és fogyasztó állatoknál nagyfokú ügyesség, magasabb szintű eszközhasználat és kritikai gondolkodás figyelhető meg, mint a könnyebben hozzáférhető élelmekkel táplálkozó társaiknál.
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.