2014. május. 13. 13:33 MTI Utolsó frissítés: 2014. május. 13. 13:33 Instant tudomány

100 évesen meghalt a legendás lepragyógyító

Jacinto Convit spanyol bevándorlóként igazi hőssé vált Venezuelában a szegények és a rossz állapotban lévő betegek megsegítése iránti elkötelezettsége miatt. Ő kísérletezte ki a lepra elleni védőoltást egy létező tbc-oltóanyagból és egy tatuban élő baktériumból.

Százévesen meghalt Jacinto Convit venezuelai orvos és kutató, aki elsősorban egy lepra ellen kifejlesztett védőoltásnak köszönheti hírnevét.

A hétfőn elhunyt kutató családja a venezuelai sajtóhoz eljuttatott rövid közleményben erősítette meg a hírt, ám a halál okát nem részletezte. 

Jacinto Convit 1913. szeptember 11-én született spanyol bevándorlók gyermekeként. Tanulmányait egy caracasi egyetemen végezte. A szakembert megindította a leprás betegek stigmatizáltsága. Pácienseit a város külső övezeteiben és a távoli esőerdőkben kezelte. Az 1960-as években a Stanford Egyetemen és a Miami Egyetemen tanított. 

"Convit igazi hőssé vált Venezuelában a szegények és a rossz állapotban lévő betegek megsegítése iránti elkötelezettsége miatt. Pályafutása során soha nem kért pénzt a pácienseitől" - olvasható a szakember honlapján megjelent közleményben. 1987-ben Convit egy már létező tuberkulóziskezelést ötvözött a tatukban található baktériummal, hogy új védőoltást fejlesszen ki a lepra ellen. A vakcinát világszerte használni kezdték. 

85 éves kora óta a rák ellenszerét kutatta

A lepra az egyik legősibb ismert fertőző betegség, amely kezelés nélkül gyógyíthatatlan károsodásokat okozhat: a baktériumok kikapcsolják az idegeket és ezzel a fájdalomérzetet, ezért a betegek többsége későn keresi fel az orvost. Ma már könnyen gyógyítható, úgynevezett "szegénybetegség". Régen azonban gyógyíthatatlannak bélyegezték és a betegeket gyakran kiközösítették.

Convit munkásságának elismeréseként a venezuelai kormány 1988-ban Nobel-díjra jelölte az orvost, aki bár nem kapta meg az elismerést, de pályafutása során számos nemzetközi kitüntetést kapott, köztük az Asztúria Hercege-díjat és francia Becsületrendet. A Pánamerikai Egészségügyi Szervezet 2002-ben a "közegészségügy hősévé" nyilvánította.

A kutató a leishmaniasis elnevezésű, parazita által okozott betegség ellen is kifejlesztett egy vakcinát. A leishmaniasis, amelyet a lepkeszúnyog csípése terjeszt, szörnyű bőrelváltozásokat okoz és világszerte évente 20-30 ezer ember halálért felelős.

Élete utolsó 15 évében Convit a rák ellenszerét kutatta, több mint 300 tudományos munkájából az utolsót 2013-ban, százévesen publikálta.

 

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.