Instant tudomány hvg.hu 2014. május. 03. 22:03

Tényleg depressziós vagy csak rossz a kedve? Új módszer a diagnózisra

A depresszió megnevezést a hétköznapokban gyakran akkor is használjuk, ha valakinek egyszerűen rossz a kedve, de az orvostudomány szerint a klinikai depressziónak a “rossz a kedvem”-nél pontosabban meghatározott tünetei vannak. Osztrák kutatók szerint ráadásul a vérben lévő biomarkerek segíthetnek a diagnózis felállításában.

A klinikai depresszió egyik típusa a szervezet rendellenes működésére vezethető vissza, ezt hívják endogén depressziónak. Ezt többek között a szerotonin nevű, gyakran boldogsághormonként is emlegetett neurotranszmitter szintjének csökkenése idézi elő. Az elérhető szerotonin mennyiségért a szerotonin transzporter fehérje (SERT) szabályozza, helytelen működése esetén nem engedi tovább a szerotonint. A depresszióra adott gyógyszerekkel ezt a helytelen működést próbálják kiküszöbölni.

A Bécsi Orvostudományi Egyetem kutatócsoportjának funkcionális MRI vizsgálatokkal nézték meg, hogy a keringő vérben található sejtek mennyire veszik fel a szerotonint és ez milyen kapcsolatban van a neurális hálózat depressziójával. A PLOS ONE-ban publikált tanulmány szerint a Lukas Pezawas vezette csoport nagyon erős összefüggést talált a kettő között, ami azt jelenti, hogy a vérben lévő szerotonin szintjének monitorozása “a nem túl távoli jövőben” használható lehet a depresszió diagnózisának felállításához.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 29. 20:00

„Iszonyatos stressz az X generáción, hogy felfogja, mit jelent ma az öregedés”

A magyar lakosság több mint 40 százaléka ötven év fölötti, nekik kell elsőként szembenézniük az idő múlásával. Miben más ma az öregedés, mint néhány évtizede? Mi mindent tehetünk, hogy a lehető legjobban éljük meg ezt az időszakot, és mit tehetünk az öregséggel kapcsolatos sztereotípiák ellen, amelyek máig makacsul tartják magukat?