Profi bábukat injekcióznak a debreceni medikusok
Az intubálást, katéterezést, az újraélesztést és az injekciózást is gyakorolhatják a debreceni orvostanhallgatók azokon a bábukon, amelyeket a két éve kialakított interaktív orvosi gyakorlati központba szerezte be a Debreceni Egyetemen.
Az interaktív tananyag-fejlesztési programot összesen 153 millió forinttal támogatta az Európai Unió az Új Széchenyi Tervben. 2012-ben szintén uniós támogatással alakították ki az egyetem interaktív orvosi gyakorlati központját, az országban elsőként. A szimulációs babákon olyan szintű, komplex beavatkozásokat is gyakorolhatnak a hallgatók, mint például egy szülés levezetése – mondta kedden Csernoch László, a Debreceni Egyetem rektorhelyettese.
Mátyus László, az általános orvostudományi kar dékánja hozzátette: több mint 3000 orvostanhallgatót képeznek. Diplomát csak akkor kaphatnak, ha bizonyos beavatkozásokat kontrollált módon elvégeztek. Ezt segíti elő az angol és magyar nyelvű tananyag-fejlesztés – tette hozzá.
Panyi György professzor, a képzés szakmai vezetője elmondta: a 11 képzési modul elsősorban a belgyógyászati, sebészeti, gyermekgyógyászati és sürgősségi ellátási kompetenciák elsajátítását segíti. Az interaktív orvosi gyakorlati központban méretarányos gyermek és felnőtt bábukon gyakorolhatják be a később rutinszerűen alkalmazott technikákat a hallgatók.
Az egyik programmal a betegekkel folytatott kommunikációt szimulálják: itt nem bábuk, hanem színészek a hallgatók "páciensei". Nehéz esetekkel, például vitatkozó, az orvosi előírásokat be nem tartó "betegekkel" kell megküzdeniük a leendő orvosoknak – magyarázta Panyi György.
A magyar és az angol nyelvű képzésben résztvevő diákok tanrendjébe szeptembertől épülnek be a központban tartott gyakorlati órák.