A magyarországi befektetési lehetőségre külföldön is felfigyeltek.
A magyarországi befektetési lehetőségre külföldön is felfigyeltek. A legjobb hossztávú ingatlanbefektetési helyszínek rangsorát Budapest vezeti – írja a brit The Daily Telegraph. Az erről szóló cikk forrása az a Global Property Guide nevű online oldal, amelyik világszerte az elsőszámú olvasmánya az ingatlan-befektetőknek.
Budapest ezzel lényegében minden európai várost magamögé utasított, beleértve a fejlett, nyugati fővárosokat is. Mivel sikerült mindezt elérni? Az elemzés rámutat, hogy a megvásárolt ingatlan bérbe adásával jó hozamot lehet elérni (7,18%), nem túl nagyok az adás-vétellel kapcsolatos költségek és az ártárgyalás is szabadon zajlik a tulajdonos és a bérlő közt (eléggé szabályozatlan formában).
Az Ingatlanmenedzser tapasztalatai szerint a fővárosban az egyetemek környékén egy átlagos, 70-90 m-es lakást havonta akár 90-100 ezer forintért is kiadhatunk. De például a Duna partján épült új lakóparkok egye részein vagy a Corvin Sétányon ugyanekkora lakásokat csak 120-150 ezer forinért lehet bérbe venni.
A Duna House emlékezet, hogy a tanulmány negatívumként hozza fel, hogy a külföldiek lakásvásárlásához hivatali jóváhagyás is szükséges, de mindjárt javaslatot is tesznek: ha céget alapítanak nálunk és az veszi meg a lakást, akkor ez az akadály átugorható. A bérbeadásból származó jövedelem utáni 16%-os adót az értékelés közepesen magasnak tulajdonítja, amellyel együtt Budapest még mindig az élen tudott végezni.
A végtörlesztésre vállalkozók egy része lakása eladásából akart pénzhez jutni, s ez is megdobta a kínálatot – egyúttal csökkentette az árakat, ami megint csak vonzotta a befektetőket, például a külföldieket. A DH szerint elképzelhető, hogy a végtörlesztést követően még egy ideig nem esik drasztikusan a tranzakciók száma. A befektetési kedv csillapodásával azonban visszaállhat a piac a tavaly közepén tapasztalt havi kb. 6000-es adás-vételi átlagra.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.