Egyértelműen javulóban van a kihasználtság a budapesti irodapiacon, az üzletkötések száma is növekszik, ezt a tavalyi...
Egyértelműen javulóban van a kihasználtság a budapesti irodapiacon, az üzletkötések száma is növekszik, ezt a tavalyi rekord bérbeadások is alátámasztják.
A nagyobb ügynökségek után a GKI is azt jelezte, hogy lassan már túlhalad a mélyponton az irodapiac. Látnivaló, hogy a bérlő cégek még igyekeznek kihasználni azt a helyzetet, hogy diktálhatnak és ezekben a hetekben-hónapokban viszonylag alacsony bérleti díj szinten hosszabb távra szerződhetnek.
A GKI előrejelzése szerint a bérleti díj stagnálhat a következő 10-12 hónapban, vagyis még mindig megéri most nyélbe ütni egy-egy szerződést. Budapesten átlagosan, négyzetmétereneként havi 10-14 euróért lehet első osztályú irodát bérelni, de az alku pozíció olyan erős lehet, hogy egy sor kedvezményt lehet kicsikarni. Például általános, hogy 3-4 hónapra díjmentes időszakot kötnek ki a bérlők, vagy ingyen kapnak parkolót, illetve gyakori, hogy az iroda belső kialakítását átvállalja a bérbeadó.
Országosan ugyanakkor nem olyan jó a helyzet, mint a fővárosban. A bérbeadók főleg a keleti országrészben számítanak arra, hogy nem javul a kihasználtság, illetve még csökkenhetnek is a bérleti díjak. A használt irodák esetében tavaly Budapesten 2, vidéken 7 százalékkal estek az eladási árak, ez várhatóan idén is így lesz.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.