Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. november. 09. 14:05

Magyar feltalálók vitték el a fődíjat Nürnbergben

Két magyar egy új módszerrel metanolt állít elő kommunális hulladékból.

Két magyar egy új módszerrel metanolt állít elő kommunális hulladékból. Raisz Iván és Barta István találmánya, a metanol előállítása kommunális hulladékból nyerte meg a „Zöld Találmányok Nemzetközi Versenyét” Nürnbergben.

Raisz Iván, a Miskolci Egyetem Fizikai Kémiai Tanszékének nyugalmazott docense

A feltalálók világszervezete (IFIA) Nürnbergben a világ egyik legjelentősebb innovációs kiállítása (IENA) keretében megrendezte a „Zöld Találmányok Nemzetközi Versenyét”. A több mint harminc országból bemutatott hétszázötven új műszaki alkotás közül Vedres András IFIA elnök vezette nemzetközi bíráló bizottság hatvan találmányt jutatott a döntőbe. 

A fődíjat, a „Green Oscart” magyar alkotópáros, Raisz Iván és Barta István nyerte el. Találmányuk, mely metanolt állít elő kommunális hulladékból, 2008-ban Magyarországon az „Év találmánya” címet kapta meg. Azóta a hasznosítás sikeresen folyik. Az eredmények meggyőzőek, egy tonna városi szemétből 300 kilogramm metanolt tudnak előállítani, miközben széndioxidgáz-kibocsátás nincs. A jelenlegi megoldás a városi hulladék feldolgozásánál a szemétégetés. Az viszont tetemes mennyiségű klímaromboló gázt juttat a környezetbe.

Oláh György Nobel-díjas magyar kémikus 2006-ban kiadott könyvében megjósolta, hogy a jövő hajtóanyaga a kőolaj fogytán a metanol lesz. A kiváló technológiai eredmények és a most kivívott erkölcsi siker alapján állíthatjuk, hogy Raisz Iván és társa találmánya az olajkor utáni metanol gazdaság részévé válik.

Az öko találmányi verseny második helyezettje egy maláj alkotás lett, melynek alkalmazásával növényi rostanyagokból természetes környezetben is gyorsan lebomló csomagoló fólia készíthető. A harmadik díjat egy kínai feltaláló érdemelte ki az ipari hangszennyezést elnyelő rendszerével.

 

Tudatos otthon
Hirdetés