Amikor egy háztartás energiafogyasztásának takarékosabbá tételéről van szó, mindig felmerül a készenléti üzemmódban...
Amikor egy háztartás energiafogyasztásának takarékosabbá tételéről van szó, mindig felmerül a készenléti üzemmódban használt elektromos készülékek fogyasztása. A legtöbb fogyasztó nem foglalkozik ezzel a tétellel, holott az ily módon elhasznált áram egy átlagos háztartás fogyasztását éves szinten 12-14 ezer forint pluszköltséggel is növelheti.
Az energiatakarékos fogyasztói szemlélet kialakítását nagyban elősegítheti, ha beszerzünk egy áramfogyasztás-mérő készüléket, amely pár pillanat elteltével megmutatja, hogy készenléti üzemmódban használt készülékeink fogyasztása mit is jelent a pénztárcánknak.
A mai fogyasztói szokások szerint ez a pazarlás egyre több területet érint, hiszen egyre több elektromos készüléket használunk otthonukban: a televízió, a számítógép, a konyhai készülékek és a fürdőszobai eszközök mellett az új típusú szórakoztató elektronikai eszközök (játékkonzolok, dokkolók, házimozi-rendszerek stb.) száma is folyamatosan növekszik háztartásonként.
Az áramszolgáltatók (például az EDF DÉMÁSZ) szakemberei az ilyen készülékekhez olyan intelligens áramtalanítók használatát ajánlják, melyek teljes mértékben alkalmazkodnak a fogyasztók igényeihez, azaz érzékelik, hogy mikor használjuk valójában a készülékeinket, s a készenléti üzemmódba lépő eszközeinket azonnal áramtalanítják.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.