Szekszárd távhőellátásához kapcsolódó faaprítékos öt megawatt teljesítményű kazánt épít 450 millió forintból a...
Szekszárd távhőellátásához kapcsolódó faaprítékos öt megawatt teljesítményű kazánt épít 450 millió forintból a dunaújvárosi Pannon-Kogen Plusz Kft. A beruházó cég a déli fűtőmű területén, barnamezős beruházással építi meg a kazánt, amely a tervek szerint csökkenti a földgáz felhasználást. A beruházást az Európai Regionális Fejlesztési Alap 50 százalékos támogatásban részesíti.
A megtermelt hőmennyiséget az azonos tulajdonosi hátterű, a szekszárdi távhőszolgáltatást üzemeltető Alfa-Nova Kft. vásárolja meg - mondta Balog János, az Alfa-Nova területi igazgatója. A faapríték-tüzelésű kazán a tervek szerint évente 70 ezer gigajoule hőt állít majd elő. Ez a jelenleg földgázzal üzemelő távhőrendszer szükséges hőmennyiségének mintegy negyede.
A tolnai megyeszékhelyen 5.600 lakás távfűtését biztosító Alfa Nova Kft. 2001-ben mintegy 800 millió forintos beruházással a hőt a villamos áram melléktermékeként előállító gázmotorokat állított üzembe. A berendezések jelenleg állnak, mert az általuk termelt áram átvételére nem sikerült szerződést kötni az áramszolgáltatóval - mondta Balog János. Tervben volt egy másik gázmotoros beruházás is, de a kockázatos megtérülés miatt a biomassza-technológia került előnybe a cégnél.
A projekt leírása szerint a faaprítékkal üzemelő kazán hozzájárulhat a távhőárak mérsékléséhez is. A cégvezető ezzel kapcsolatban azonban megjegyezte: "szinte havonta változik a távhőszolgáltatás állami támogatása, így kiszámíthatatlan, hogy a beruházásnak pontosan milyen hatása lesz a távhő árára". A beruházás, amelynek az eredeti határideje 2012. szeptember 30., a kft. területi igazgatója szerint várhatóan 2013-ban fejeződik be.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.