Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2012. február. 28. 12:45

Először nyert kínai építész jelentős nemzetközi díjat

A 49 esztendős Vang Su (Wang Shu) építészre esett a választás, akinek munkáit a "méltóságteljes megjelenés és a...

A Ningbo múzeum

A 49 esztendős Vang Su (Wang Shu) építészre esett a választás, akinek munkáit a "méltóságteljes megjelenés és a környezettudatos kialakítás" jellemzi. Vang lett ezzel az első kínai építész, aki mások között az amerikai Frank Gehry, az olasz Renzo Piano, a holland Rem Koolhaas, a brazil Oscar Niemeyer és a portugál Eduardo Souto de Moura után az "építészeti Nobel-díjnak" is nevezett elismerésben részesült.

A nyugat-kínai Urumcsi (Urumqi) városából származó Vang híres munkái közé tartozik a Kínai Művészeti Akadémia hsziangsani (Xiangshan) épülete, amelynek tetejét lerombolt hagyományos kínai épületekről megmentett több mint kétmillió tetőcseréppel vonta be. Ő tervezte a keleti-kínai Ningpoban (Ningbo) működő Kortárs Művészeti Múzeum és a Történeti Múzeum épületeit, valamint a kelet-kínai Szucsouban (Suzhou) lévő Vencseng (Wenzheng) Egyetemi Könyvtár egy részét, amelyet a "földbe süllyesztett", miután a város kertészeti hagyományait alaposan tanulmányozva megtudta, hogy a víz és a hegyek között álló épületek nem lehetnek túlságosan szembetűnőek.

Vang 1997-ben hozta létre feleségével, Lu Ven-juval (Lu Wenyu) az Amatőr Építészeti Stúdió nevű cégét, 2000 óta pedig a Kínai Művészeti Akadémia építészeti részlegének vezetője. Gyakran látogat el meghívott előadóként a Harvard, a Texasi és a Pennsylvaniai Egyetemre. 2010-ben átvehette az Erich-Schelling építészeti alapítvány díját a németországi Karlsruhe városában, 2011-ben pedig megkapta a francia Építészeti Akadémia aranyérmét. 

A Pritzker-díjat 1979-ben alapította a chicagói Pritzker család, hogy olyan kortárs építészeket jutalmazzon, akiknek munkái értékesek az emberiség számára. Az elismeréssel járó 100 ezer dolláros (21,6 millió forint) pénzjutalmat, illetve bronz emlékérmet idén május 25-én, Pekingben adják át.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.