A törvény szigorú feltételeket határoz meg, a kastélyparkoknak évente legalább 300 napig ingyenesen látogathatónak kell lenniük.
Jövő héttől lép életbe a kastélytörvény, amelynek keretében nyolc állami tulajdonú kastély, kúria és udvarház ingyenes tulajdonba adását kezdik meg, írta meg az MTI. A kormány a törvény végrehajtását egy próbaév keretében indítja, amely során az alábbi nyolc ingatlant érintenek a pályázatok: a bajnai Sándor–Metternich-kastély, a füzérradványi Károlyi-kastély, a nádasdladányi Nádasdy-kastély, a sümegi püspöki palota, a szabadkígyósi Wenckheim-kastély, a tatai Esterházy-kastély, a dégi Festetics-kastély, valamint a majki kamalduli remeteség és az ahhoz kapcsolódó Esterházy-kastély.
Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára hangsúlyozta, hogy a kastélytörvény célja a kulturális örökség fenntartható fejlesztése és megőrzése, a közösségi hozzáférés biztosítása mellett. A törvény szigorú feltételeket határoz meg, például a kastélyparkoknak évente legalább 300 napig ingyenesen látogathatónak kell lenniük, és a kastélyokban őrzött közgyűjteményeket is be kell mutatni.
A kastélyok új tulajdonosai tíz éven belül kötelesek teljes körű felújítást végezni, valamint harmincéves fenntartási és üzemeltetési tervet kidolgozni. A pályázati felhívások hamarosan elérhetőek lesznek a kormány és a minisztérium honlapján, és a pályázók, akik lehetnek mind természetes, mind jogi személyek, a dokumentáció elkészítéséhez be kell fizessék a 10 millió forintos kérelem díját.
A minisztérium szigorúan ellenőrzi majd, hogy a nyertes pályázók betartják-e a törvényben foglalt előírásokat. Amennyiben ezeket nem teljesítik, a kastélyok tulajdonjoga automatikusan visszaszáll az államra. Lánszki Regő reményét fejezte ki, hogy a hazai vállalkozások, egyházak, önkormányzatok vagy magánszemélyek érzik majd a közös felelősségvállalás szükségességét, és részt vesznek a programban.
Képünk illusztráció
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.