Az Európai Parlament célja, hogy csökkentsék az energiafogyasztást és -kibocsátást.
Kedden az Európai Parlament képviselői hivatalosan is elfogadták a Tanáccsal már egyeztetett javaslatokat az épületek energiafogyasztásának és -kibocsátásának további csökkentését elősegítő szabályokról – derül ki az EP közleményéből.
Az EP célja, hogy 2030-ra jelentősen csökkentsék az Unióban azoknak az épületeknek a számát, amelyek üvegházhatású gázokat bocsátanak ki – a közhatóságok tulajdonában álló, illetve az általuk használt vagy fenntartott új épületekre már 2028-tól érvényes lesz –, 2050-re pedig már egyáltalán ne terheljék a környezetet az épületek. Fontos cél továbbá az is, hogy a tagállamokban még több épületet újítsanak fel az energiát legrosszabbul hasznosítók közül.
A lakóépületek esetében olyan intézkedéseket kell életbe léptetniük a tagállamoknak, amelyekkel 2030-ra legalább 16 százalékkal, 2035-re pedig legalább 20–22 százalékkal tudják csökkenteni a természetben közvetlenül előforduló elsődleges energiaforrások átlagos fogyasztását. A legrosszabb energiahatékonyságú, nem lakáscélú épületekről minimumkövetelmények révén kell gondoskodni, hogy 2030-ra 16 százalékuk, 2033-ra pedig 26 százalékuk fel legyen újítva.
A már meglévő középületekre és a nem lakáscélú épületekre fokozatosan napelemeket kell telepíteni, amennyiben ez műszakilag, gazdaságilag és funkcionálisan megvalósítható. Az összes új lakóépületet pedig 2030-ra el kell látni napenergiát hasznosító berendezésekkel.
A tagállamoknak törekedniük kell rá, hogy fokozatosan kivezessék a fűtéshez és hűtéshez használt fosszilis tüzelőanyagokat, annak érdekében, hogy 2040-re egyetlen fosszilis tüzelőanyaggal működő kazán se legyen üzemben. 2025-től kezdődően a tagállamok nem nyújthatnak támogatást fosszilis tüzelőanyaggal működő önálló kazánok telepítéséhez, a tilalom azonban nem vonatkozik a hibrid fűzési rendszerekre – például amelyek a kazánt naphőenergia-berendezéssel vagy hőszivattyúval kombinálják.
Az új szabályok nem vonatkoznak a mezőgazdasági és műemlékvédelmi épületekre. Az uniós tagországok emellett mentességet adhatnak a követelmények alól a különleges építészeti vagy történeti értékük miatt hivatalosan védett épületeknek, az időszakosan vagy ideiglenesen használt épületeknek, valamint a templomoknak és más imahelyeknek.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.